19. Bennewitz festival

3.4.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová
Ve dnech 19.-22. dubna a 28.-29. dubna 2017 proběhne v České Třebové již 19. ročník festivalu, který nese jméno Přívratského rodáka - českého houslisty, dirigenta, hudebního pedagoga, zakladatele Pražské konzervatoře a spoluzakladatele Českého kvarteta Antonína Bennewitze. 
Hudební festival Antonína Bennewitze (HFAB) má své nezastupitelné místo v kulturních aktivitách města i regionu. Festival je přehlídkou vynikajících interpretů v oblasti vážné hudby a to jak z řad profesionálů, tak amatérů. V programu vedle sebe koexistují jak koncerty, tak i jevištní díla. Festival se koná nejenom v České Třebové, ale také v rodišti Antonína Bennewitze – v nedaleké obci Přívrat. Záštitu nad HFAB převzal ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a starosta města Česká Třebová Jaroslav Zedník. Patronem a dramaturgem letošního ročníku festivalu je houslový virtuos Jaroslav Svěcený

Festival se od letoška pyšní novým grafickým logotypem, nově se také nebude konat ve čtyřech po sobě jdoucích sobotách, ale ve dvou blocích. Celkem nabídne rekordních 6 koncertů!

Letošní ročník nabízí plejádu zajímavých koncertů i doprovodných programů:

Zahajovací koncert se uskuteční ve středu 19/4 ve velkém sále KC a vystoupí na něm Virtuosi Pragenses společně s Jaroslavem Svěceným, hobojistou Zdeňkem Rysem, violistou Karlem Untermüllerem a barytonistou Filipem Bandžakem.

Ve čtvrtek 20/4 vystoupí v Malé scéně na koncertu nazvaném Hudba a slovo v proměnách staletí violistka Jitka Hosprová, kterou uměleckým přednesem doprovodí herec Jan Šťastný. S Jitkou Hosprovou dále vystoupí Jaroslav Svěcený a klavírista Václav Mácha.

V pátek 21/4 se v kostele sv. Jakuba uskuteční Chrámový galavečer, na kterém se rozezní varhany pod rukama Pavla Svobody, kterého doprovodí mezzosopranistka Eva Garajová, Jaroslav Svěcený a Marek Zvolánek na trubku. Slovem provede herečka Bára Munzarová.

sobotu 22/4 bude na malém sále KC probíhat výstava houslí 18. – 21. století z celého světa. V 10.00, 14.00 a v 15.00 ji bude komentovat Jaroslav Svěcený, který návštěvníkům představí nejenom vzácné nástroje, ale i některé kuriozity.

Večer se potom bude na velkém sále konat koncert slovenských Cigánských diablů, kteří vystoupí společně s Jaroslavem Svěceným.

Druhý blok festivalu zahájí v pátek 28/4 Komorní orchestr Jaroslava Kociana ve velkém sále KC. Slavnostní koncert k 50. výročí založení KOJKu budou dirigovat Bohuslav a Jana Mimrovi.

Závěrečný koncert se odehraje v sobotu 29/4 v Bennewitzově rodišti – a provede ho opět českotřebovský smíšený pěvecký sbor Bendl, který k sobě přizval sbor Gaudeamus ze Světlé nad Sázavou.

Bennewitz

BennewitzBennewitzBennewitzBennewitzBennewitzBennewitz