20. Lípa Musica slaví narozeniny s Dvořákem

Zazní jeho slavný Koncert pro violoncello h moll i Symfonie č. 8 G dur.

V sobotu 11. září bude po prologu a mimořádném narozeninovém koncertu oficiálně zahájen jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica tradičním Koncertem pro Liberecký kraj, který se uskuteční již popáté v řadě. Výjimečný nádech letošnímu zahajovacímu koncertu dává festivalové jubileum. Lípa Musica oslaví završení dvou dekád svého působení v Libereckém kraji poctou české hudbě a jejímu velikánovi Antonínu Dvořákovi, neboť od jeho narození právě v těchto dnech uplyne 180 let. Tu složí Michaela Fukačová, jedna z nejvýznamnějších violoncellistek současnosti, která se mezi světovou elitu prosadila už v 90. letech minulého století, provedením Dvořákova Violoncellového koncertu h moll. Sólistku předních světových orchestrů a festivalů na dvořákovském galakoncertu doprovodí jeden z našich nejlepších orchestrů – Symfonický orchestr Českého rozhlasu – který se na festivalu Lípa Musica představí poprvé v historii. Program slavnostního Koncertu pro Liberecký kraj, který se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy, dotvoří Osmá Dvořákova symfonie, dílo plné životní radosti a obdivu k přírodním krásám, které uchvátí svojí ryze českou melodičností. Symbolických dvacet let tedy festival oslaví v té nejlepší společnosti respektovaných českých umělců a s pokorou k tomu nejlepšímu odkazu české hudební historie, který́ je klenotem i ve světovém měřítku. V prodeji jsou poslední vstupenky.

„Dvacet let mé společné cesty s festivalem mě naplňuje radostí a hrdostí. Přijměte prosím pozvání na slavností galavečer, který korunuje oslavy našich narozenin a nabídne debutové vystoupení všech uměleckých hostů i setkání
s naším největším hudebním velikánem Antonínem Dvořákem při příležitosti 180, výročí jeho narození. Jeho violoncellový koncert v podání skvělé Michaely Fukačové za doprovodu Pražských rozhlasových symfoniků řízených Alexanderem Liebreichem se bezpochyby stane ozdobou Koncertu pro Liberecký kraj,“ říká Martin Prokeš, ředitel a zakladatel festivalu Lípa Musica.

„Jistě nepřekvapím tvrzením, že Dvořákův Violoncellový koncert má v mém repertoáru naprosto klíčové místo. Nejen on, ale Dvořáková hudba vůbec. Nezapomenu na první setkání s ní, bylo to v už mateřské školce, kde nám pouštěli Dvořákův klavírní valčík A dur k našemu „tanečkování“. Tolik krásy a kouzla! Zůstala jsem místo tančení stát jako očarovaná – a zůstávám dodnes. Možná dokonce lety ještě víc, krásy života dojímají člověka věkem stále intenzivněji, alespoň já tak to vnímám. V Dvořákovi je nadčasová krása, která oslovuje posluchače velmi hluboce i bez znalosti jakéhokoliv kontextu tak jako kdysi moji dětskou duši. Jeho hudba je čistá, prostá jakékoliv pretence, okázalého efektu, jde přímo od pramene inspirace… Dvořákova pokora k životu, ke kráse, nebo jeho slovy k Bohu dýchá každou frází a já jeho hudbu vnímám jako živoucí modlitbu,“ uvádí k svému vystoupení violoncellistka Michaela Fukačová. Tu doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, prestižní rozhlasové těleso, které se těší mezinárodnímu renomé a je jedním z nejlepších tuzemských symfonických orchestrů. Na koncertní scéně působí již bezmála sto let a pyšní se spoluprací se světovými dirigenty i sólisty. Od sezony 2018/19 zastává post šéfdirigenta a uměleckého ředitele německý dirigent Alexander Liebreich, pod jehož taktovkou se orchestr představí i v Liberci.

Po loňském provedení Händelova oratoria Mesiáš bude letošní dvořákovský galakoncert pátým pokračováním série Koncertů pro Liberecký kraj, které festival za mimořádné finanční podpory ze strany Libereckého kraje připravuje.

„Jsem rád, že Liberecký kraj a festival už k sobě neodmyslitelně patří. Tento hudební svátek náš region výrazně zviditelňuje, za což patří dík celému týmu organizátorů v čele s ředitelem Martinem Prokešem. Svojí usilovnou pilnou prací a originálním pojetím festivalové dramaturgie dokázali vybudovat této kulturní události výborné jméno a Liberecký kraj ji proto významně podporuje i finančně,“ prohlásil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

„Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se z lokálního festiválku duchovní hudby přerodil, díky neutuchající práci celého týmu pod vedením Martina Prokeše, v mezinárodně respektovaný svátek hudby. Vybudoval si vynikající pověst festivalu, na který jsou ochotna přijet špičková hudební tělesa a hvězdy světového formátu. Neumím si už představit svůj každoroční kulturní kalendář bez účasti na řadě koncertů. Přeji organizátorům a festivalu samotnému do dalších let nekončící řadu hudbymilovných diváků a mnoho osvícených podporovatelů“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Zahajovací koncert proběhne při respektování platných protiepidemických opatření. Poslední vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v liberecké síti eVstupenka i online na www.lipamusica.cz.

Foto: Profimedia

Podcast