21. ročník MHF Lípa Musica je v polovině a nabízí světovou premiéru

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje do své poloviny a v sobotu 24. září nabídne svým návštěvníkům tradiční koncert v malebném Prysku v Lužických horách.

Tamní barokní kostel sv. Petra a Pavla se stane svědky světové premiéry uvedení díla Stabat Mater soudobého italského skladatele Marca Rosana v úpravě pro vokální duo a s doprovodem violoncella. Protagonistou bude vokální duo Kchun Martina Prokeše a Marka Šulce, které si ke spolupráci přizvalo violoncellistu známého především z České filharmonie Eduarda Šístka. Program dotvoří ukázky z violoncellového díla Johanna Sebastiana Bacha a duchovní chvalozpěv ze druhé poloviny 13. století či latinský hymnus Ave Generosam od německé křesťanské mystičky, hudebnice a benediktinky Hildegardy z Bingenu. Vstupenky na tento koncert jsou ještě v prodeji.

„Byla to hudební láska na první poslech. Je to zhruba šest let, kdy jsem skladbu Stabat Mater Marca Rosana objevil na Spotify v podání Andrease Scholla. Pamatuji si to mrazení, které m poslech zprostředkoval. Neustále mě nahrávka přitahovala jako magnet. Později jsem jí pustil umělecké radě festivalu a získala si okamžitě i je. Začali jsme tedy hledat způsob, jak Rosanovu Stabat Mater zapojit do festivalu, až nás napadlo nabídnout tuto hudbu k netradičnímu zpracování taneční skupině Dekkadancers a provést jí ve světové premiéře. K naší velké radosti tak vznikla autorská choreografie v čele s tanečníky Ondřejem Vinklátem, Štěpánem Pecharem a Nikol Šneiderovou, která se dočkala hned dvou festivalových provedení v Děčíně a v Liberci. Asi nejvíce mě na tom těší fakt, že projekt už žije vlastním životem a byl od té doby tuším třikrát proveden v Praze. A chystají se další reprízy! Tím se ovšem kapitola úplně neuzavřela. Stále jsem cítil jistou neukojenost a touhu mít možnost tuto skladbu zpívat jako interpret. Požádali jsme tedy Marca Rosana, jestli by nebyl ochoten skladbu upravit na míru pro naše pěvecké duo Kchun. Chvilku jsme společně hledali správnou polohu, jestli zpívat čistě bez doprovodu nebo přizvat nějaký hudební nástroj. Po vyloučení klarinetu a fagotu jsme se rozhodli pro violoncello a požádali autora o úpravu pro toto hudební seskupení,“ uvádí k projektu Martin Prokeš.

_Kchun 2.jpg

Soudobý italský skladatel Marco Rosano se narodil v Turíně a od roku 1995 žije v Belgii. Jeho tvůrčí paleta je velice pestrá – jak v hudebních žánrech (klasická a elektronická hudba, popmusic, filmová a reklamní hudba, dětské ukolébavky), tak v různých rolích (skladatel, hráč, aranžér, producent). Zastává názor, že existuje jen jedna hudba, která k nám promlouvá, dokáže zprostředkovat emoce, energii a život, a zkoušení jejích různých podob je obohacující. Největší vášní je však pro Rosana přece jen hudba klasická. Jedním z jeho klíčových děl je zhudebnění textu latinské sekvence Stabat Mater, který vyjadřuje bolest Panny Marie pod Kristovým křížem. Skladbu napsal v roce 2004, původně pro kontratenor, smyčce a varhany, zcela otevřeně ve stylu napodobujícím barokní hudbu. Komponoval „na míru“ pro hlas Andrease Scholla, jednoho z nejlepších současných světových kontratenoristů, který dílo provedl nesčetněkrát, celkem na čtyřech kontinentech. Dílo loni na objednávku MHF Lípa Musica pro taneční ztvárnění nastudoval pražský soubor Dekkadancers pod vedením tanečníka a choreografa Ondřeje Vinkláta. Uměleckému vedení festivalu se Rosanova hudba natolik zalíbila, že došlo k objednávce komornější verze skladby pro dva zpěvní hlasy a violoncello. Objednavatelé se stali zároveň interprety, vznik nové verze sledovali a ovlivňovali až do konečné podoby, kterou festival uvede ve světové premiéře.

Filozofie pěveckého dua KCHUN je opřená o druhý hexagram nejstarší čínské knihy I-ťing – Knihy proměn. Slovo „kchun“ znamená Země a vyjadřuje přijetí. S tímto sentimentem pracují interpreti ve vzájemné shodě dvou hlasů, splynutí myslí dlouholetých hudebních kolegů a přátel v jednu řeč. Martin Prokeš a Marek Šulc přijímají dar hlasu, stejně jako výzvu a možnost tuto proměnnou darovat. KCHUN je pro ně přirozenou cestou další spolupráce, službou lidem, sobě samým a Bohu. Festivalový koncert představuje nový projekt na repertoáru tohoto souboru.

Foto: Martina Špelda

Podcast