23. Mezinárodní varhanní festival

30.7.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová

V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná ve čtvrtek 2. srpna třiadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu vystoupí umělci z Dánska, Portugalska, Německa, Francie, Islandu a České republiky.  Mottem letošního ročníku, který je věnován vynikající osobnosti české varhanní školy profesoru Milanu Šlechtovi, je „Úžas hudby“ .

Od 2. srpna až do 20. září budou mít návštěvníci festivalových koncertů příležitost být svědky ojedinělé přehlídky nejlepších evropských varhaníků. Na zahajovacím koncertě vystoupí dánská varhanice Bine Katrine Bryndorf, která je nejen vynikající interpretkou především barokní hudby, ale i žádanou profesorkou Kodaňské královské akademie a Královské akademie v Londýně.

Poprvé v historii festivalu budou mít posluchači možnost autentického poslechu portugalské hudby, a to v průřezu od raného baroka až po 20. století, a to v podání nadějného lisabonského varhaníka Antónia Manuela Esteireira, který je  vyhledávaným poradcem při stavbě nových varhan či restaurování historických nástrojů. 

Třetí koncert cele ovládne David Cassan, jeden z nejžádanějších francouzských umělců. Je zdatným interpretem i originálním improvizátorem, a proto velkou část jeho vystoupení bude tvořit právě improvizace na daná témata. 

Italské a francouzské variace je název čtvrtého varhanního setkání u svatojakubských varhan, jehož protagonistou je Sergio Orabona. Původem z Neapole, kde několik let zastával místo varhaníka v katedrále, dnes již sedmým rokem působí v kostele sv. Mikuláše v německém Stuttgartu. 

Na posledním srpnovém koncertě vystoupí titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková, která pro své festivalové vystoupení zvolila česko-francouzská díla obohacená hudbou J. S. Bacha. 

Z Německa přijede do Prahy Martin Sander, který náleží mezi nejvyhledávanější varhaníky. Vyučuje na vysoké škole v Dermoldu a v Basileji, často také zasedá v porotách mezinárodních varhanních soutěží. 

Předposlední koncert bude patřit opět české interpretce. Jiřina Dvořáková Marešová vystupuje jak sólově, tak s mnohými instrumentalisty a hudebními tělesy. Závěrečná improvizace na dané téma z publika bude skvělou tečkou. 

Na závěrečném festivalovém koncertě uvítá Praha hosta z dalekého Islandu, Björna Steinara Sólbergssona, titulárního varhaníka katedrály v Reykjavíku, ředitele Národní školy církevní hudby a držitele několika státních ocenění v oblasti kultury.

Koncerty probíhají vždy ve čtvrtek od 19 hodin.

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal, se opět představí ve všech svých rozmanitých barevných kombinacích. Ve spojení s vynikající akustikou chrámu a jeho jedinečnou architekturou přinesou posluchačům nevšední a obohacující duchovní zážitky.