23. sezonu festivalu EuroArt Praha zahájí Stamicovo kvarteto a klavírista Ivo Kahánek

Atraktivní program v podání rezidenčního souboru festivalu Stamicova kvarteta a renomovaného pianisty Ivo Kahánka zazní v úterý 27. září v Sále Martinů. Na kvartetní Sukovu „Meditaci“ a Dvořákův Smyčcový kvartet d moll, naváže v druhé polovině klavírista Ivo Kahánek, který společně se Stamicovci provede náročný Franckův Klavírní kvintet f moll.

Festival pak v rámci sezony představí domácí a zahraniční umělce, i laureáty prestižních soutěží a představí novinku ve formě spolupráce s Open House Praha.

Podle slov klavíristy Ivo Kahánka je spojnicí se Stamicovci kromě hudby i dlouholeté přátelství: “Stamicovo kvarteto mne provází od samého začátku profesionální kariéry, s jeho členy mne pojí přátelství a jsem tudíž nesmírně rád, že s nimi mohu opět vystoupit na festivalu EuroArt!”, říká úspěšný klavírista. V úterý 27. září tak v Sále Martinů zazní Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op 35a, Dvořákův Smyčcový kvartet d moll op. 34 č. 9 a Klavírní kvintet f moll Cézara Francka.

stamicovo-kvarteto1.jpg

(Zdroj: Stamicovo kvarteto)

Festivalový program probíhá od září do června příštího roku a nabídne v nadcházející sezoně devět koncertů. Z domácích souborů a interpretů se představí mladí laureáti soutěže Pražské jaro Kukal Quartet, soubor Trio Bohémo, které je nositelem mnoha prestižních soutěžních ocenění, nebo vítěz letošní soutěže Pražského jara francouzský klarinetista Lilian Lefebvre. Na festival zavítají i další zahraniční hosté – německý Amaryllis Quartet nebo Vídeňské klavírní kvarteto.

Festival chystá i novinku ve formě spolupráce s organizací Open House Praha, kterou představuje ředitel festivalu a člen Stamicova kvarteta Josef Kekula: „V příští sezoně chystáme pro naše posluchače nový typ koncertu tematicky spojený s architekturou, který se bude konat v zajímavém architektonickém objektu. Na spolupráci jsme se domluvili s organizací Open House Praha, která má s prezentací zajímavých staveb bohaté zkušenosti a tak v cyklu Jednota místa a času zazní díla Josefa Suka, Bohuslava Martinů a Vítězslava Nováka v Autoklubu České republiky v Opletalově ulici. Koncert bude věnován významnému českému architektu Pavlu Janákovi ke 140. výročí jeho narození a bude doplněn odbornou přednáškou.“ V rámci sezony festivalu zazní v dubnu 2023 také premiéra klavírního kvintetu Pavla Trojana ve spolupráci s klavíristkou Anetou Majerovou.

Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha se za dobu svého trvání stal samozřejmou součástí pražského kulturního dění v oblasti komorní hudby. Do metropole i partnerských měst přiváží špičkové zahraniční umělce a dává prostor i domácím souborům a sólistům, často z mladé nastupující generace, kterým otevírá možnost růstu. Uvádí české a světové premiéry a rozvíjí tak znalost a povědomí publika o světové i domácí soudobé komorní tvorbě. Rezidenčním souborem festivalu je od jeho založení Stamicovo kvarteto. Koncerty se konají celoročně v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně v Praze.

Foto Ivo Kahánka: Dušan Martinček

Podcast