24. koncertní sezona PKF - Prague Philharmonia

24.8.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Beethovenem, Mahlerem a Webernem zahájí v neděli 10. září ve Dvořákově síni Rudolfina svou 24. koncertní sezonu orchestr PKF – Prague Philharmonia. Orchestr povede jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume, sólistou večera bude barytonista Andrej Bondarenko, držitel BBC Cardiff Singer of the World Song Prize 2011. Program zahajovacího koncertu se tematicky váže k přírodě. Koncert s podmanivou atmosférou a slavnostním nádechem bude zpestřením konce léta a poetickým vstupem do podzimního období.

Beethovenovou 6. symfonií F dur op. 68 „Pastorální“ otevře Emmanuel Villaume avizovaný „beethovenovský cyklus“, který tvoří jeden ze dvou hlavních pilířů letošní sezony. „Beethovena považuji za génia, který otevřel naplno cestu k romantismu a modernismu. Dotknul se věcí, které stojí daleko za hranicemi klasické hudby. Dokázal vyjádřit to nejlepší z lidského ducha, zprostředkovat odraz lidské mysli. To je něco, co nejen jako hudebník, ale i jako člověk vnímám jako monumentální intelektuální návrat, co mne přitahuje jako magnet,“ říká Emmanuel Villaume. „Jeho 6. symfonii popisující přírodní scenérie lze sice považovat za programní, ve své podstatě jde ale o abstraktní vnímání života. Děj slouží pouze jako klíč, inspirace k něčemu závažnějšímu, co stojí daleko v pozadí pouhého popisu toho, co se děje v přírodě.“

V Písních potulného tovaryše Gustava Mahlera se představí vynikající ukrajinský barytonista Andrej Bondarenko. Teprve třicetiletý pěvec má za sebou debut na Salcburském festivalu, v newyorské Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, Glyndebourne Festival, Sydney Opera House, Mariinském divadle, Bavorské státní opeře nebo Teatro Colón v Buenos Aires. Od sezony 2016-2017 je rezidenčním umělcem Opernhaus Zürich a v červnu 2018 ho čeká debut v Královské opeře Covent Garden v Londýně.