4plus 2023. Česko-španělské dialogy. Čeští a španělští umělci na jednom pódiu

Hlavním tématem série 4plus 2023 jsou Česko-španělské dialogy, tedy česko-španělská spolupráce na koncertním pódiu. S myšlenkou přišlo Zemlinského kvarteto, nyní nabývá konkrétních rozměrů díky pražskému Instituto Cervantes.

zemlinsky-quartett-christian-palm-03-low-res-1500x1085.jpg

Instituto Cervantes ve spolupráci se Zemlinského smyčcovým kvartetem by rádi českému publiku přiblížili bohatý a rozmanitý španělský komorní repertoár od klasicismu až po současnost. Na čtyřech koncertech, které tvoří sezónu 4+ Zemlinského kvarteta v Sále Městské knihovny v Praze, zazní v dialogu osm kvintetů španělských a českých skladatelů v podání tohoto kvarteta spolu s vynikajícími sólisty obou národností (Miguel Trápaga na kytaru, Daniel Ligorio na klavír, Josep Puchades na violu a Jan Souček na hoboj).

Vedle kytarového kvintetu č. 4 D dur "Fandango" Luigiho Bocheriniho tak zazní světová premiéra "Cinema da Camera" Jiřího Kabáta, klavírní kvintet g moll Enrique Granadose doplní op. 12 a moll Vítězslava Nováka, kvintet pro smyčce se dvěma violami A dur José Palomina bude spojen s kvintetem ve stejné tónině Antonína Dvořáka a tečkou za celou sérií koncertů bude světová premiéra kvintetu s hobojem José Manuela Lópeze Lópeze v dialogu s Hobojovým kvartetem č. 2 F dur Františka Kramáře.

První koncert této série se uskuteční ve středu 8. března 2023 v 19.30 hodin, další budou následovat 31. května, 4. října a 29. listopadu 2023.

zemlinsky-quartett-christian-palm-10-low-res-1500x1179.jpg

V roce 2018 založilo Zemlinského kvarteto koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby, na kterých se kromě Zemlinského kvarteta představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí. Za vznikem série stály dvě silné motivační ideje. První z nich byla touha členů kvarteta uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které by se soubor mohl častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou by si mohl sám dramaturgicky naplánovat a na které by též mohl představit zajímavé hosty, se kterými se setkal během mnoha let celosvětové koncertní činnosti.

Druhá z nich došla svého naplnění v roce 2021 – Zemlinského kvarteto v ní uvedlo kompletní dílo pro smyčcové kvarteto nejznámějšího českého autora Antonína Dvořáka. Jedná se teprve o čtvrtý soubor v historii, který tento komplet natočil na CD, a snad dokonce první, který se pustil do tak velikého a závažného koncertního projektu. Ten představoval velkou výzvu pro kvarteto již od dávných časů. Nejvhodnějším rokem se pro ni zdál být rok 2021, kdy jsme si připomněli 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Právě sem tedy soubor směřoval celý vývoj série 4plus – od tří koncertů v roce 2018 až k šesti koncertům z komorního díla A. Dvořáka v roce 2021. V dalších letech bude ovšem Zemlinského kvarteto v pořádání série pokračovat, jelikož považuje tuto myšlenku za úspěšnou a přínosnou, a to jak pro samotné kvarteto, tak pro pražské posluchače, kteří díky ní mohli slyšet mnohé vynikající české i zahraniční umělce spolupracující se Zemlinského kvartetem v tradičních i neobvyklých skladbách.

zemlinsky-quartett-christian-palm-06-low-res-1500x1085.jpg

Hlavním tématem série 4plus 2023 jsou Česko-španělské dialogy, tedy česko-španělská spolupráce na koncertním pódiu. Tuto myšlenku rozvíjelo kvarteto již dříve, a když pražský Instituto Cervantes oslovil kvarteto s konkrétní nabídkou spolupořadatelství, rozhodlo se Zemlinského kvarteto toto téma zařadit na rok 2023. To je velmi zajímavé mimo jiné i proto, že Španělsko bude ve druhé polovině roku 2023 předsedat Evropské unii.

Program každého koncertu sestává ze tří děl. V první polovině vždy zazní jedna česká a jedna španělská skladba pro smyčcové kvarteto a španělského hosta. Objeví se kombinace smyčcového kvarteta a hoboje, violy, klavíru a snad nejtypičtějšího španělského nástroje – kytary. Tři z těchto umělců přicestují ze Španělska, čtvrtým pak bude vynikající hobojista Jan Souček, bratr primária Zemlinského kvarteta. Ti, kteří byste zde viděli nekonzistenci v účinkování hostů španělské národnosti, vězte, že oba dva pánové jsou po matce poloviční Španělé…

Zdroj: TZ
Foto: Zemlinského kvartetoChristian Palm)

Podcast