56 let stál Čestmír Stašek v čele Pražského dětského sboru. Tři roky po jeho smrti na něj zavzpomínají stovky zpěváků

Desítky let vedl legendární sbormistr Čestmír Stašek jeden z nejlepších českých dětských sborů - Pražský dětský sbor. Zemřel v době covidu, kdy nebylo možno scházet se a zpívat, a tak se ani poslední rozloučení s Čestmírem Staškem nemohlo uskutečnit tak, jak by si zasloužil a nejspíš si i sám přál. Po třech letech od jeho smrti se teď 21. září 2023 od 19:00 uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy koncert, na němž na něj zavzpomínají nejen jeho nejbližší, ale i desítky malých i velkých zpěváků.

Sbormistr a hudební pedagog Čestmír Stašek zemřel v 8. března 2020 ve věku 93 let. Tehdy probíhající pandemie neumožnila, aby se s ním hudbymilovná veřejnost rozloučila tak, jak by si to zasloužil − tedy ve velkém počtu a zpěvem. Čtvrteční koncert a setkání v kostele sv. Šimona a Judy 21. září dává možnost všem, kteří pod vedením Čestmíra Staška zpívali a studovali, znovu se setkat a připomenout si, jak silný a trvalý odkaz svou dlouholetou pedagogickou prací vytvořil.

Na koncertě vystoupí sbory, které vedou nebo v nichž zpívají bývalí členové sborů Čestmíra Staška: Dětský pěvecký sbor Fere Angeli ZUŠ Strakonice se sbormistryní Marcelou Mikovou, rozenou Staškovou, Pražský dívčí sbor se sbormistryní Sylvií Saskovou, Smíšený sbor Coro d’Oro se sbormistryní Marcelou Mikovou, rozenou Staškovou, Smíšený sbor Mikrochor se sbormistrem Lukášem Prchalem.

Koncert se koná ve čtvrtek 21. září 2023 od 19:00 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze 1. Koncert pořádá rodina Staškových a bývalí členové sboru Čestmíra Staška.

Čestmír Stašek (*21. 8. 1926) absolvoval studium hudební pedagogiky na katedře hudební výchovy Univerzity Karlovy a byl soukromým žákem profesorů V. Polívky (klavír), J. B. Krajse (varhany), O. Jeremiáše (skladba), V. B Aima (sborový zpěv, dirigování) a J. Koláře (trubka). Od roku 1945 působil jako pedagog na všech stupních škol. Rozvoji sborového zpěvu se věnoval i jako přednášející na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a lektor mnoha sbormistrovských kursů a seminářů.

První sbormistrovské zkušenosti získal s Mosteckým dětským sborem, který založil v roce 1945. V roce 1948 založil Pražský dětský sbor a vedl jej nepřetržitě až do roku 2009. V letech 1973–1990 působil také jako sbormistr Dětského pěveckého sboru Československého rozhlasu.

S Pražským dětským sborem i Dětským pěveckým sborem Československého rozhlasu absolvoval stovky koncertů doma i v zahraničí a získal vítězství i další úspěchy na sborových festivalech (např. Ostrava (1957), Havířov (1967), Celje (Slovinsko, 1969), Nantes (Francie, 1987), Szekesfehérvár (Maďarsko, 1990), Lecco (Itálie, 1992), Lindenholzhausen (Německo, 1993), Des Moines (USA, 1993), Roodepoort (Jihoafrická republika, 1995), Neerpelt (Belgie, 1998).

S oběma sbory natočil také přes 600 nahrávek pro Československý rozhlas a televizi, vydal několik zvukových alb a spolupracoval při filmových a televizních natáčeních.

Vedle dětských sborů řídil smíšený sbor mládeže Mikrochor, Smíšený sbor rodičů a přátel Pražského dětského sboru, Pražský dámský a Pražský dívčí sbor. Celkem prošlo sbory pod jeho vedením přes 7 000 dětí a dospělých. Mezi jeho odchovance patří i řada minulých i současných umělců, mj. např. operní pěvci Adam Plachetka, Martin Šrejma či Vladimír Doležal, ale i osobnosti z jiných oblastí kultury.

Čestmír Stašek je i autorem řady odborných článků, publikací a učebnic. Za svou činnost byl opakovaně oceněn, např. Cenou Františka Lýska (1990), Stříbrnou medailí hl. m. Prahy (1999), Cenou Bedřicha Smetany (2001), Cenou ministerstva kultury (2005) či cenou Senior Prix udělovanou nadací Život umělce (2015).

Čestmír Stašek zemřel 8. března 2020 ve věku 93 let.

Letak A5 - mail.jpeg

Foto: Čestmír Stašek (©archiv ceskesbory.cz)

Podcast