60. ročník Smetanovy Litomyšle před zahájením

7.6.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Od 14. června do 7. července bude pobíhat letošní ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl, Jeho součástí bude 41 pořad hlavního programu, ale také na třicet výstav Smetanovy výtvarné Litomyšle a bohatý doprovodný program, zahrnující mj. i lektorské úvody před většinou pořadů a Festivalové zahrady, které přinesou každodenní paralelní program, bezplatně přístupný všem občanům i návštěvníkům Litomyšle. 

Program jubilejního ročníku je opravdu slavnostní. Hlavní hvězdou bude mexický tenorista Javier Camarena a vystoupí i další zahraniční sólisté a soubory, dramaturgie však vychází zejména z hudby českých autorů a provedené nejlepšími domácími interprety a ansámbly. Připomíná nejen jubileum festivalu, ale i jubilea „osmičkového“ roku. Ke stému výročí založení republiky vznikla na objednávku festivalu kantáta Český poutník, která bude mít světovou premiéru 15. června v provedení České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem, barytonistou Adamem Plachetkou, recitátorem Janem Šťastným, Pražským filharmonickým sborem a Královehradeckým dětským sborem JITRO. Český poutník se rodil několik let a důležitou úlohu v projektu sehrál i Jiří Bělohlávek. „Společně s panem profesorem jsme vybírali autory, kteří by se zhostili úkolu zhudebnění libreta,“ prozrazuje počátky umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. Kantáta má čtyři části: I. Prolog - Čechy, který zkomponoval Jan Kučera, II. Na cestě autora Jana Ryanta Dřízala, III. Modlitba, tu složil Jiří Gemrot a IV. Epilog - Čas je dílem Sylvie Bodorové. „Vybral jsem verše známých českých básníků, které na sebe jakoby navazují a jsou příběhem,“ upřesňuje Vojtěch Stříteský, autor libreta, a dodává: „Je ovšem ojedinělé, aby se na jednom hudebním díle podíleli hned čtyři autoři. Mým přáním bylo dílo různorodé, nicméně formálně kompaktní.“ Skladatelé tak museli podřídit tvorbu celku a přitom si zachovat svůj tvůrčí styl. 

Kromě Českého poutníka zazní v úvodu koncertu Dvořákova „Novosvětská“, při jejímž komponování skladatel vzpomínal na svůj domov. „Antonína Dvořáka bychom mohli pokládat také za poutníka. Celý koncertní večer tak bude vyprávět o českém poutnictví,“ vysvětluje umělecký ředitel. Na tento projekt je navázána také ústřední výstava XIV. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle. 

Podobně jako koncert uvede skladby Český poutník a Novosvětská, tato je také složena ze dvou částí. Expozice Krajinou mého srdce představí malebnost českých luhů a hájů na plátnech Mařákových žáků ze soukromé sbírky rodiny Mackovy, výstava Poutníci kurátora Davida Železného potom bude mapovat nelehké osudy českých výtvarníků nedobrovolně vyhnaných do exilu. I zde je motiv pouti, byť často vynucené,“ představil projekt pořádaný nadačním fondem Bohemian Heritage Fund jeho prezident Pavel Smutný

Jestliže Smetanova výtvarná Litomyšl tvoří pomyslný druhý pilíř hudebního festivalu, vloni k němu přibyl pilíř třetí, Festivalové zahrady. „Festival Smetanova Litomyšl je pověstný svou nezaměnitelnou atmosférou a kvalitními hudebními zážitky, stejně jako odvahou hledat netradiční cesty k novým posluchačům. Česká spořitelna je jeho letitým skalním fanouškem a hrdým partnerem. Těší nás úspěch historicky prvních víkendových programů pro rodiny s dětmi, na nichž jsme se loni podíleli i my. Věříme, že jsou tou správnou cestou, jak dětem nenásilnou a hravou formou otevírat cestu k umění, jak získat jejich pozornost a zájem i pro jeho náročnější formy, ať už hudební, taneční nebo výtvarné“, prohlásil zástupce generálního partnera festivalu Marek Picek

Velmi úspěšný souběžný festival v Klášterních zahradách, přinášející možnost zažít atmosféru Smetanovy Litomyšle bez vstupného a večerního oblečení, navíc se zaměřením na mladé diváky i účinkující bude mít letos pokračování. Ačkoli se program žánrově nevymezuje pouze na klasickou hudbu, tentokrát dostanou příležitost studenti konzervatoří. „Zahraj si na Smetanově Litomyšli“, zněla výzva, na kterou se přihlásilo velké množství začínajících umělců. Vybraní si zahrají na pódiu Festivalových zahrad a možná to bude jejich první veřejné vystoupení před početným publikem. Navíc budou prezentováni v „galerii talentů“ na webových stránkách digitalnismetanka.cz.