ABC, Rokoko a Komedie odkryly poklady nové divadelní sezony

Městská divadla pražská připravila pro nadcházející sezonu dvě premiéry do divadla ABC, tři do Rokoka a tři do Komedie. Program navíc obohatí dva koprodukční projekty a netradiční site-specific projekt v prostoru 3Kino Art Pasáž v domě U Nováků. I v této sezóně pokračují projekty na podporu Ukrajiny, Ukrajinců a ukrajinských umělců.

Na největší ze tří scén MDP, v divadle ABC, bude mít v listopadu českou premiéru adaptace světově proslulého díla Eleny Ferrante Geniální přítelkyně. V režii Mariána Amslera budou provedeny všechny čtyři díly předlohy v jeden večer. Na jaře pak uvede v ABC režisér a umělecký šéf divadla Michal Dočekal původní českou hru dramaturgyně MDP Simony Petrů Ježek, věnovanou legendárnímu jazzovému klavíristovi a dvornímu skladateli Osvobozeného divadla.

V divadle Rokoko se nejprve v říjnu uskuteční premiéra černé grotesky o hranici mezi snem a realitou Pan Polštář Martina McDonagha. Roli spisovatele, který se v totalitní zemi uzavírá do své divoké fantazie, ztvární v režii čerstvého absolventa DAMU Tomáše Ráliše herec Aleš Bílík. Následovat bude česká premiéra komedie Soused od Davida Kehlmanna, komorní příběh ze současnosti, který připravuje Michal Dočekal s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Třetí premiérou v Rokoku bude na jaře moderní variace na díla sester Brontëových od americké dramatičky Jen Silvermanové Tekoucí písky v režii Viktorie Čermákové.

V divadle Komedie bude první premiérou v listopadu česká premiéra dramatu britského nebinárního autora Charlie Josephine Já, Johan*a, které vypráví zcela aktuální optikou příběh Panny Orleánské. Slovenská režisérka Alžbeta Vrzgula svěřila titulní roli Martině Jindrové. Ve druhé polovině sezóny pak Komedie uvede vůbec první českou divadelní adaptaci základního díla světové sci-fi literatury Krásný nový svět od Aldouse Huxleyho (režie a dramatizace Jaša Koceli) a novou autorskou adaptaci Frankensteina (režisér Jakub Maksymov adaptoval volně podle Mary Shelleyové).

V říjnu oživí prostor bývalé restaurace v pasáži domu U Nováků nedaleko divadla ABC teprve druhé české uvedení hry britského dramatika Arnolda Weskera Kuchyň v režii Michala Dočekala.

Již druhým rokem funguje dlouhodobý program MDP podporující ukrajinské umělce v Česku i na Ukrajině. Sezonu 2023/2024 zahájí v listopadu premiérou v 3Kino Art Pasáži imerzivní performance Café 1933. Divákům přiblíží dobu hladomoru na Ukrajině v letech 1932–1933. Ve stejném prostoru bude po Novém roce uváděn kabaret Zapomenutou cestou Praha-Lvov a v závěru sezóny v Rokoku divadelní adaptace Knihy nocí od Sylvie Germain. V únoru proběhne Měsíc Ukrajiny, druhý ročník přehlídky ukrajinského programu MDP.

Divadlo Komedie je také scénou koprodukčních projektů. V sezoně 2023/2024 proběhne česká premiéra mezinárodního projektu Míroví vyjednavači. Koprodukčním projektem v jarní části sezóny bude česká premiéra autorského projektu Ježíš je na tinderu od Rodriga Garcíi. V dubnu 2024 se bude v divadle Komedie konat třetí ročník mezinárodního festivalu Nová komedie, který představuje mladé talenty napříč uměleckými druhy i žánry.

Městská divadla pražská dále pokračují v široké škále svých uměleckých i vzdělávacích aktivit. Pokračuje úspěšná Kronika Městských divadel pražských, zájemci opět budou moci navštěvovat populární herecké kurzy pro veřejnost apokračuje i pořad Místa Důvěrných Potkání pro Klub diváků MDP První řada.

Foto: záběr z inscenace Jak se vám líbí (©Patrik Borecký, MDP)

Podcast