Absolutní nula na náplavce

Na téměř 90 instalací od padesátky sochařů z Česka i zahraničí láká mezinárodní festival Sculpture line.

Letos začne 15. června na náměstích, v parcích, ale i nárožích v mnoha městech a obcích v České republice. K vidění bude například socha Jiřího Davida představující absolutní nulu na náplavce, Věž pro Jana Palacha od Václava Fialy, která bude umístěna na smíchovské straně vltavského nábřeží, nebo Dvě ruce Alexandry Koláčkové na ulici 17. listopadu v Ústí nad Orlicí.

V Česku na uměleckých trasách Sculpture Line uvidí lidé dále díla sochařů Jaroslavy Róny, Stefana Milkova, Kurta Gebauera nebo Lukáše Rittsteina. Kromě Prahy budou umělecké instalace k vidění také v Dolních Břežanech, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Pardubicích, Broumově, Vratislavi nad Nisou a nově i v Ústí nad Orlicí či Rýmařově.

Festival dá letos opět příležitost vzniku soch pro konkrétní místa. Například Jiří David, jak už zmíněno, chystá pro prostor náplavky objekt s názvem -273,15 °C, tedy absolutní nula, který by měl inspirovat k úvahám o budoucnosti a smysluplnosti umění. Hravější, barevnější a veselejší polohu pak představují díla Alexandry Koláčkové. Její Stéla již těší kolemjdoucí u Tančícího domu v Praze a nyní si autorka chystá Dvě ruce pro Ústí nad Orlicí.

Jiný rozměr nabídne zase Věž pro Jana Palacha, která bude umístěna na smíchovské straně vltavského nábřeží a jejímž autorem je Václav Fiala. "Začal jsem na soše pracovat 19. ledna 2019, v čase 50. výročí Palachova sebeobětování. V rádiu událost vzpomínali ze všech možných úhlů, a tak prostě nebylo možné dělat nic jiného," uvedl.

Z původně malého festivalu se stala velká mezinárodní akce, jejímž záměrem je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na města i na samotná umělecká díla, a to jak obyvatelům, tak i návštěvníkům.

Přehlídka se zdaleka neomezuje pouze na česká města., ale v loňském roce se díky výzvě Virus sochy nezastaví festival významně rozrostl i za hranice České republiky - do 15 zemí na třech kontinentech. Mimo jiné do Německa, Velké Británie, Rakouska, Švýcarska, Polska, Lucemburska, Belgie, Itálie, Španělska, Číny nebo Brazílie.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast