Absolvent, násilí a Galapágy

Divadelní premiéry inspirované romány

Pražská divadla si připravila pro druhý únorový týden nové inscenace inspirované romány i filmovou předlohou. V Divadle Komedie se diváci v úterý 8.2. vypraví na Galapágy, ve čtvrtek 10.2. si v Divadle Na Fidlovačce připomenou slavný film Absolvent a v sobotu 12.2. je čeká ve Švandově divadle adaptace románu Dějiny násilí. Premiéry doplní ještě 10.2. v A studiu Rubín hra mladé švýcarské autorky Ruka je osamělý lovec.

Dramaturgie Městských divadel pražských vsadila s další svou premiérou 8. února na groteskní vizi budoucnosti Kurta Vonneguta Galapágy, jež se odehrává na pozadí evoluční teorie Charlese Darwina. V roce 1986 postihla Zemi nezvratitelná devastace přírody, hospodářská krize, vyčerpané zdroje surovin, hladomor a chaos. Celebrity se mají zúčastnit přírodovědné plavby tisíciletí do Galapág. Z cestovatelů ale dorazila jen bizarní skupinka, která se má stát základem nového lidstva. V Divadle Komedie v „roce 2021“ postavy z románu Galapágy ožívají ve stejnojmenné klinice asistované reprodukce a pouštějí se zde do boje o budoucnost svých genů… pod vedením režisérky Júlie Rázusové.

Čtvrtek 10. února opanují Prahu dvě nové inscenace. V Divadle na Fidlovačce na sebe vzali náročný úkol, přepracovat do divadelní podoby film Absolvent, v němž zazářil mladý Dustin Hoffman. (I tento snímek byl však inspirován literární předlohou, od Charlese Webba.) Benjamin, mladý absolvent prestižní univerzity, kterého hraje D. Krejčík, se vrací domů k rodičům. Oslava jeho úspěšně zakončeného studia se ale zvrtne. Mladík ji sabotuje, zaujme tím mimo jiné manželku přítele Benjaminova otce, paní Robinsonovou v podání J. Schneiderové, a zároveň se zamiluje do Elaine, její dcery … Režie se ujala Natálie Deáková

Vztahy mezi muži a ženami si na mušku vzalo rovněž A studio Rubín, ovšem z úplně jiného pohledu. Ve čtvrtek 10. února nabídne novou inscenaci režiséra Ondřeje Štefaňáka s názvem Ruka je osamělý lovec. Formou zábavného a poučného quasi-autobiografického kabaretu s množstvím odvážných čísel nabídne komorní divadlo reflexi kvantity i kvality sexuálního násilí na ženách v české kulturní obci i mimo ní. Hra pochází z pera jedné z nejvýraznějších evropských autorek nové generace Katji Brunner.

V sobotu 12. února přispěje Švandovo divadlo do nabídky divadelního náhledu na stav současného světa jevištním zpracováním románu mladého francouzského spisovatele Éduarda Louise Dějiny násilí. O inscenaci najdete více informací v tomto článku.

Foto: Anna Kovacic (Absolvent, inscenace Divadla na Fidlovačce, J Schneiderová a D. Krejčík)

Podcast