Actus tragicus v Rudolfinu

4.3.2020 / Kulturní servis / Marek Šulc

Šestý koncert sezóny 2019/20 nabízí naprosto jedinečnou příležitost seznámit se s dědictvím rodiny Bachů v podání Collegia 1704, Collegia Vocale 1704 a špičkových sólistů pod taktovkou Václava Lukse. Zazní nejen známá smuteční kantáta Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit J. S. Bacha, jejíž apokryfní název Actus tragicus dal název celému koncertu, ale také skladby, které J. S. Bacha ovlivňovaly a inspirovaly.

„Koncert s výmluvným názvem Actus tragicus není pouze reprezentativním výběrem německých „lament“ přelomu 17. a 18. století zastřešený proslulou Bachovou stejnojmennou pohřební kantátou, ale také představením hudby široce rozvětvené rodiny předchůdců a současníků nejslavnějšího z rodu Bachů. Hudba Johanna Sebastiana je pevně ukotvena nejen v německé luteránské hudební tradici, ale také v hudební tradici několika generací vynikajících hudebníků a skladatelů rodiny Bachů,“ říká o programu dirigent Václav Luks.

Správy bohatého hudebního archivu rozvětvené rodiny Bachů se ujal otec slavného Johanna Sebastiana, který začal skladby svých předků shromažďovat. J. S. Bach v této činnosti pokračoval a kolem roku 1735 dokonce sepsal stručnou historii hudebního rodu Bachů. Vliv na jeho dílo měly skladby jeho předků zejména díky opisům, které si pořizoval za účelem provedení při nejrůznějších příležitostech.

Jednou z dramaturgických linií koncertu je téma smrti, která ale v Bachově duchovní tvorbě není spojena pouze s nevyhnutelností či smutkem, ale také s útěchou a radostí z nadcházejícího vykoupení. Kromě dvou duchovních kantát Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit a Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen samotného J. S. Bacha zazní i díla o generaci starších skladatelů - dvě sólová lamenta J. Ch. Bacha, moteto J. Bacha a Ouvertura a několik částí ze suity J. B. Bacha. Program složený z děl rodiny Bachů doplňuje kantáta N. Bruhnse Ich liege und schlafe.

Dirigent Václav Luks přizval ke spolupráci vynikající sólisty, kteří jsou pravidelným návštěvníkům koncertů Collegia 1704 dobře známí. Belgická sopranistka Sophie Junker vystoupila s Collegiem 1704 v roce 2017 v Janových pašijích J. S. Bacha, oceňovaný britský kontratenorista Rupert Enticknap se podílel na koncertě Pane, slyš mé prosby v roce 2018. Tenorista Samir Bouadjadja, basista Felix Schwandke a zakládající člen Collegia Vocale 1704, barytonista Tomáš Král v poslední době mimo jiné společně účinkovali na koncertě Lachrimae, s nímž Collegium 1704 slavilo úspěchy v létě 2019 na festivalu v Salzburku a kde zazněla i Bachova kantáta Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen uváděná na nadcházejícím pražském koncertě.