Adam Plachetka hostem festivalu ve Znojmě

7.7.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc
Hudební festival Znojmo od loňského barokního Německa míří letos do klasicistní Vídně. Dvanáctý ročník se věnuje 260. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta a na setkání s geniálním skladatelem vás zvou ve Znojmě od 7. do 24. 7. 2016. 

Patronem festivalu bude - stejně jako v předchozích deseti letech – houslový virtuóz Pavel Šporcl, který připravuje pro festivalové publikum tři koncerty, z nichž jeden odehraje na spřáteleném festivalu v Retzu. Vedle jeho mistrovství bude letošní největší událostí nastudování unikátní festivalové operní stagiony Don Giovanni v hlavní roli s operní hvězdou první velikosti Adamem Plachetkou, sólistou Státní opery ve Vídni a Metropolitní opery v New Yorku. Publikum uslyší patrně nejslavnější Mozartovu operu v podání Czech Ensemble Baroque Orchestra a Choir pod taktovkou Romana Válka.

Festivalová představení a koncerty se budou opět konat na různých místech Znojma i v jeho krásném okolí včetně Národního parku Podyjí. Hudba bude znít nejen v jeho úchvatné přírodě, ale také v historickém centru města, na nádvoří minoritského kláštera, v jízdárně kláštera v Louce, v kostelích a na zámcích. Charakteristickým se pro znojemský festival stalo spojení nádherné hudby a špičkového vína, kdy je každý koncert zaštítěn jedním z regionálních vinařů.