Adam Plachetka i hvězdy americké Broadwaye. Světové hudební hvězdy míří do Teplic

Na festivalu Ludwiga van Beethovena se po dvou letech představí opět naživo.

57. ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena se příznivcům klasické hudby představí v tradiční podobě živých koncertů. Těch se letos uskuteční dvacet v deseti městech Ústeckého kraje. V Teplicích, Mostě, Chomutově, Litoměřicích, Jimlíně, Děčíně, ale také v Klášterci nad Ohří, Velkém Březně, Oseku nebo nově v Bohosudově ve zdejší bazilice. Děje se tak po dvouleté přestávce, kdy byl vlivem mimořádných státních opatření festival omezen a pořadatel jej buď úplně zrušil, nebo koncerty zajistil on-line přes internet.

North Czech Philharmonic Teplice.jpg

(Severočeská filharmonie Teplice)

„Byla to náročná doba se složitými podmínkami, se kterými jsme se za celou existenci festivalu nesetkali. Nicméně jsme se snažili udržet kontinuitu, a proto jsme loni celý festival realizovali formou předem natočených koncertů se všemi účinkujícími, a to přímo na místech, kde by se koncerty běžně uskutečnily. Ovšem vše špatné má někdy i své pozitivní stránky. Díky covidové situaci tak vznikly ojedinělé videonahrávky se záznamem komorních i symfonických koncertů v nádherných koncertních prostorách festivalových měst. Tyto koncerty zhlédlo již více než deset tisíc diváků z celého světa a zájemci je mohou sledovat i nadále na našich webových stránkách či na našem kanálu YouTube,“ vysvětluje Roman Dietz, ředitel Severočeské filharmonie Teplice, která Beethovenův festival každoročně pořádá.

Petr Vronský, šéfdirigent SČF Teplice, autor Štěpán Hon.jpg

(Petr Vronský, šéfdirigent SČF Teplice, foto: Štěpán Hon)

Světové hvězdy míří do Teplic

Posluchači si letošní 57. ročník náležitě užijí. 7 symfonických a 14 komorních koncertů přinese řadu zajímavých jmen současné klasické hudební scény tuzemské i zahraniční. Hned v případě Zahajovacího koncertu 26. května hovoří organizátoři o velkém úspěchu, neboť se po několikaletých jednáních vedení filharmonie podařilo získat do Teplic velmi vytíženého světoznámého basbarytonistu Adama Plachetku s výběrem světových oper. Na teplickém pódiu se také se Severočeskou filharmonií opět představí sólisté newyorské Broadway v projektu, kdy společně vystoupí se sólisty pražského muzikálového divadla Broadway pod názvem Broadway New York meets Broadway Prague. 11. června festival nabízí Koncert k 50. výročí Konzervatoře v Teplicích a opomenout nelze ani Závěrečný koncert, který je programově kompletně věnován Ludwigu van Beethovenovi.

„Dramaturgie letošního festivalu však obsahuje i řadu dalších zajímavých projektů. 16. června se například uskuteční koncertní provedení opery Bergmönch skladatele Josefa Matyáše Wolframa, uznávaného autora oper a také starosty města Teplice v první polovině 19. století a významné osobnosti, která se velkou měrou zasloužila o založení stálého profesionálního teplického orchestru v roce 1838, předchůdce nynější Severočeské filharmonie Teplice,“ doplňuje Roman Dietz.

Josef_Matyas_Wolfram.jpg

(Josef Matyas Wolfram)

Nejvýznamnější svátek hudby v kraji

Hudební festival Ludwiga van Beethovena patří k nejvýznamnějším svátkům v Ústeckém kraji a je největším festivalem klasické hudby v regionu. Je pořádán pravidelně na přelomu května a června a výjimečný je tím, že se jeho koncerty konají napříč krajem. Fakt, že se významní světoví umělci objevují na zámcích, hradech nebo v koncertních sálech severočeských měst a obcí, bylo v minulosti oceněno zařazením festivalu do Rodinného stříbra Ústeckého kraje. Vzájemná podpora spolupracujících subjektů se přitom ukázala právě v době covidové. On-line záznamy jednotlivých koncertů totiž obsahují i krátká představení těchto míst. A protože jsou koncerty na filharmonickém YouTube kanálu stále dostupné, slouží i k propagaci turisticky zajímavých destinací na severu Čech. Jde přitom o dlouhodobě budovaný koncept Beethovenova festivalu. Ten se nekoná, tak jak je obvyklé u jiných festivalů, v jednom městě, tedy například výhradně pouze v Teplicích. Cílem je přinést vysoce umělecky cennou kulturu i do jiných míst, než jsou Teplice, sídlo Severočeské filharmonie, která festival pořádá.

Kompletní přehled o jednotlivých koncertech a vstupenkách 57. ročníku hudebního festivalu lze najít přehledně na www.beethovenfestival.cz.

foto: Archív SF Teplice

Podcast