Alfred Brendel se vrací do Prahy

19.12.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Hommage à Alfred Brendel - tak se jmenuje mimořádný projekt, který formou třídenního festivalu vzdá hold jednomu z největších umělců 20. a 21. století, v Londýně usazenému rakouskému klavíristovi Alfredu Brendelovi. Mezi 17. a 19. březnem 2019 se v pražském Rudolfinu za jeho osobní účasti uskuteční řada koncertů i edukačních programů

Rodák z Loučné nad Desnou je i ve svých 87 letech stále činorodou osobností, jejíž záběr zahrnuje celoživotně nejen hudbu, ale také malířství, literaturu či esejistiku. Do Prahy zavítá, aby představil své knihy, přednášel o interpretaci Mozarta a nabídl mistrovský kurz. Jeho pozvání přijal i významný schubertovský pěvec Mauro Peter nebo klavírista Helmut Deutsch. V rámci festivalu zazní také souborné provedení smyčcových kvartetů Bély Bartóka a česká premiéra skladby Future Family skladatele Miroslava Srnky, oboje v podání jednoho z nejžádanějších světových kvartetních ansámblů, pařížského Quatuor Diotima.

Hommage à Alfred Brendel připravila Prague Music Performance v partnerství s Českou filharmonií. Vstupenky lze pořídit na jednotlivé akce zvlášť i v rámci malého abonmá na pokladně České filharmonie nebo na www.ceskafilharmonie.cz. Více informací na www.pmpif.org.

Alfred Brendel, vynikající klavírista, který se soustavně 60 let věnoval skladatelům středoevropského kulturního prostoru od Bacha přes Schuberta, Liszta až po Schönberga a jenž jako první na světě nahrál v 50. a 60. letech kompletní Beethovenovo dílo, je znám i svým smyslem pro absurditu a specifický humor. Muž, kterého Praha uvítá, aby mu naslouchala a složila mu poklonu, patří k nejpozoruhodnějším postavám hudebního světa 2. poloviny 20. a počátku 21. století.