Americká operní superstar Joyce DiDonato a její Songplay příští rok na Lípě Musice v Liberci

V sobotu 9. března 2024 uvede Mezinárodní hudební festival Lípa Musica mimořádný Koncert pro Liberecký kraj. Na programu bude unikátní projekt americké mezzosopranistky Joyce DiDonato, považované za nejvýraznější osobnost současné světové operní scény. Ta se v České republice představí potřetí v historii, poprvé však se svým úspěšným projektem Songplay, za který získala mimo jiné i cenu Grammy za nejlepší klasickou sólovou vokální nahrávku.

Songplay originálně překlenuje propast mezi jazzem, operou a populární hudbou a přináší důmyslný crossover. Za doprovodu prvotřídních hudebníků z rozmanitých světů opery, jazzu a tanga Joyce DiDonato nabízí čisté potěšení z improvizace, experimentování a žánrového dialogu mezi italskými barokními a klasickými áriemi v kontrastu s písněmi Duka Ellingtona či Richarda Rodgerse ad.

Donato 3.jpg

Jednání, která trvala čtyři roky, přivádí na festival Lípa Musica jednu z nejlepších operních hvězd historie, držitelku několika cen Grammy. Joyce DiDonato je výjimečnou, odvážnou a inspirativní osobností, která proměňuje svět umění a jejíž hlas je odbornou kritikou přirovnáván ke dvacetičtyřkarátovému zlatu. Své posluchače si podmaňuje nejen svým dokonalým vokálním uměním, ale také vynikajícím herectvím, charismatem, zábavností, komunikativností a originalitou. DiDonato©+ si mezinárodní věhlas vydobyla v Händelových a Mozartových operách a je také široce uznávaná za ztvárnění belcantových rolí Rossiniho a Donizettiho. Je ceněna i díky své rozsáhlé diskografii, která zahrnuje celou řadu neotřelých projektů včetně Songplay.  

„Joyce DiDonato je mezinárodně uznávanou umělkyní, která vystupuje na nejprestižnějších operních scénách po celém světě a která se stala ikonou světové opery díky svému jedinečnému hlasu. Její vystoupení na festivalu Lípa Musica je velkou poctou pro nás a bude mít obrovský kulturní přínos pro náš region. Díky Joyce DiDonato se stane ještě atraktivnějším pro milovníky opery a klasické hudby nejen v našem regionu, ale i pro návštěvníky z okolních zemí. Je to skvělá příležitost pro rozvoj turistického ruchu a propagaci našeho regionu. Je to příležitost, kterou bychom si neměli nechat ujít, a jsme hrdí, že se nám podařilo přilákat jednu z nejvýznamnějších operních hvězd současnosti na náš festival,“ říká Martin Prokeš, ředitel festivalu.

Donato 2.jpg


Songplay je jedinečný projekt, který spojuje různé hudební žánry, jako je jazz, a muzikál s klasickou písní a operou. V projektu vystupuje DiDonato spolu s jazzovou kapelou složenou z hudebníků z celého světa, včetně pianisty a skladatele Craiga Terryho, kontrabasisty Chucka Israelse, bubeníka Jimmyho Madisona a akordeonisty Lautara Greca. Repertoár Songplay zahrnuje původní skladby i nové úpravy klasických písní a árií. Cílem projektu je ukázat společná témata, která spojují různé hudební žánry, a překlenout tradiční hranice klasické opery. Sama DiDonato popsala Songplay jako oslavu síly hudby, která spojuje lidi napříč kulturami a žánry. Uvedla také, že projekt je odrazem její osobní hudební cesty, která začala láskou k hudebnímu divadlu a rozšířila se na klasickou operu a další žánry.

Songplay byl s úspěchem uveden ve významných koncertních sálech a na festivalech po celém světě, včetně Kennedyho centra ve Washingtonu, Barbican Centre v Londýně a Edinburgh International Festival. Projekt byl také nahrán jako album, které vyšlo v roce 2019 a získalo nadšené recenze hudebních kritiků. V březnu příštího roku zazní unikátně v České republice právě na festivalu Lípa Musica a bude dalším ze série festivalových Koncertů pro Liberecký kraj a uskuteční se v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Předprodej vstupenek na tento galakoncert je zahájen.

Zdroj: TZ
Foto: Joyce DiDonato (©archív festivalu)

Podcast