Americké jaro 2019 bude plné barev

17.5.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová
Ve dnech 15. - 26. května proběhne už 14. ročník mezinárodního festivalu Americké jaro. Kromě vystoupení jazzových a experimentálních umělců v pražském klubu Jazz Dock, přivítá v rámci festivalu americkou pianistku Olgu Vinokur a českého violoncellistu Štěpána Filípka s americkou klavíristkou Katelyn Bouska. Mimo hudebních vystoupení festivalový program nabídne besedy v Knihovně Václava Havla připomínající 30. výročí sametové revoluce a 20. výročí vstupu ČR do NATO.

Na 14. ročník festivalu Americké jaro se po dvou letech vrací vynikající klarinetistka Anat Cohen, tentokrát v duetu s kytaristou Marcellem Goncalvesem, kteří představí své nové album “Outra Coisa: The Music of Moacir Santos“ nominované na cenu Grammy. 
Držitel Grammy, skladatel, producent a jeden z nejvýznamnějších saxofonistů současnosti Joe Lovano, přijede spolu s klavíristkou Marilyn Crispell a bubeníkem Carmen Castaldim představit svůj nový projekt „Trio tapestry“.
Expresivní mix post-bopu, indie-rocku a hip-hopu – to jsou Kneebody. Americkou skupinu, v níž je “každý člen lídrem”, tvoří klávesista Adam Benjamin, trumpetista Shane Endsley, saxofonista Ben Wendel a bubeník Nate Wood. Na jejich letošním evropském turné je doprovází zpěvák Michael Mayo.
Americké jaro nepředstavuje jen jazz a experimentální hudbu. Klasickou linii programu bude letos reprezentovat Olga Vinokur, celosvětově uznávaná pianistka, se svým odvážným a imaginativním repertoárem sestávajícím z děl známých i méně známých skladatelů. Cyklus jejích koncertů proběhne koncem května v Liberci, Prostějově a na Dobříši, s vyvrcholením 26. května ve Španělském sále Pražského Hradu. Všestranný violoncellista Štěpán Filípek, jehož hra je ceněna pro širokou škálu stylů, barev a emocí, zahraje společně s mladou americkou klavíristkou Katelyn Bouska v Písku, Českých Budějovicích, Nelahozevsi a Hranicích na Moravě. 
Hudební část festivalu doplňují již tradiční besedy v Knihovně Václava Havla. Letos bude jeden z pořadů věnován nedávno zesnulému americkému spisovateli Philipu Rothovi a jeho podpoře určené osobnostem české literatury v době cenzury, další bude věnován členství České republiky v NATO a připomeneme si rovněž význam působení „Voice of America" a jeho českého hlasu z Vídně – Ivana Medka.