Americké orchestry mladých v Praze

5.6.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Do Prahy zavítají v červnu hned tři renomované orchestry mladých z USA. Na jednom z koncertů vystoupí i čeští studenti ze Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře. Tělesa z Colorada, Kalifornie nebo orchestr při prestižní konzervatoři v Bostonu se představí v rámci mezinárodního koncertního cyklu Musica Orbis ve Dvořákově síni Rudolfina a v kostele sv. Šimona a Judy a přivezou hudbu americkou, světovou i českou.

První červnový koncert bude patřit hned dvěma orchestrům současně, Denver Young Artists Orchestra, který je držitelem prestižního ocenění The American Prize za provádění amerických děl, a Smyčcovému orchestru Pražské konzervatoře (11. 6., 20:00, Dvořákova síň Rudolfina). Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře byl založen již v 60. letech 20. století a mezi jeho nejvýraznější úspěchy z poslední doby patří zařazení do koncertního cyklu Spolku pro komorní hudbu při České filharmonii v letech 1998 a 2011. Studenty z Pražské konzervatoře bude dirigovat Chuhei Iwasaki, mladý dirigent japonského původu, který se představil již s většinou předních českých orchestrů a v roce 2018 debutoval na MHF Pražské jaro.

Oba orchestry vystoupí samostatně, ale posluchači se mohou těšit i na společné provedení skladeb autorů propojujících oba národy: Antonína Dvořáka a George Gershwina.

Druhý červnový večer představí americký orchestr New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra (20. 6., 20:00, Dvořákova síň Rudolfina), který tvoří vybraní studenti Připravné školy této vysoce prestižní konzervatoře v Bostonu. Absolventem této instituce je mimo jiné i přední český klavírista mladé generace, Lukáš Vondráček.

Orchestr se do Prahy vrací po sedmi letech s náročnou dramaturgií. Pod taktovkou Davida Loebela zazní mimo jiné Mahlerova symfonická báseň Totenfeier a Pátá symfonie Ludwiga van Beethovena.

I následující koncert cyklu bude patřit americkým interpretům, tentokrát Marin Symphony Youth Orchestra z Kalifornie, kteří vystoupí 23. 6. v Kostele sv. Šimona a Judy. Orchestr má více než šedesátiletou tradici a jeho absolventi pokračují ve své hudební kariéře například na univerzitách Yale, Harvard, Julliard, Curtis, či Eastman. Většina bývalých členů orchestru dnes hraje ve významných městských tělesech v San Franciscu, Dallasu, Pittsburgu či v New Yorku. V Praze orchestr představí pod vedením dirigentky Ann Krinitsky mimo jiné i českou hudbu – díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.