Andělé strážní a návraty domů. Hudební festival Znojmo 2022

Hudební festival Znojmo, který má v termínu 8. až 24. července 2022 na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se letos koná už po osmnácté.

Ročník s podtitulem Andělé strážní a návraty domů se uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. Letošní festival je hlavně snahou vrátit vše do normálních kolejí.

PavelSporclVeZnojme_foto-DominikChalupnik.jpg

(Foto: Dominik Chalupník)

V semknuté dramaturgii se můžete těšit na patrona festivalu Pavla Šporcla a další skvělé interprety z oblasti klasické hudby. Nezapomene ale ani na cimbálovou muziku, jazz a crossover programy a také na gastroakce.

Návštěvníci Hudebního festivalu Znojmo už řadu let spojují termíny svých dovolených a výletů s programem festivalu. S tím vědomím jsme loni a předloni uspořádali festival, který se podařil prakticky jako jediný z kulturních akcí v České republice uspořádat beze změn, škrtů v programu nebo přesuny termínů,“ vzkazuje Jiří Ludvík, prezident festivalu.

V létě ve Znojmě vznikne jedinečné scénické ztvárnění oratoria Josepha Haydna Návrat Tobiáše. Jako každoročně v rámci Hudebního festivalu Znojmo nechají pořadatelé vzniknout unikátní operní dílo nastudované premiérově právě pro festival.

Dechberoucí starozákonní příběh můžete na vlastní oči sledovat ve Znojmě 15., 16. a 17. července. Dílo vzniká v režii Tomáše Pilaře, který ve Znojmě zpracoval doposud největší operní scénické dílo v historii festivalu – Händelova Saula s Adamem Plachetkou v titulní roli.

Kopie souboru Heiligerstein_foto-NatalieMadejova.jpg

(Foto: Natálie Madějová)

I tentokrát se v hlavním obsazení představí Adam Plachetka a spolu s ním Theodore Brown, Dagmar Šašková, Shira Patchornik a Lucie Kaňková. O hudbu se opět stará Czech Ensemble Baroque Orchestra v čele s osvědčeným manželským duem: dirigent Roman Válek a sbormistryně Tereza Válková.

adam-plachetka999-768x433.jpg

Haydnovo oratorium Il ritorno di Tobia (Návrat Tobiášův) je prvním oratoriem skladatele. Dílo je psáno ve stylu metastasiovské ideje oratoria jako duchovní opery. Takto bylo oratorium chápáno i ve Vídni sedmdesátých let 18. století, s jejímž prostředím Händel počítal. Skladbu uvedl v dubnu 1775 na benefičním koncertě Tonkünst - ler-Societät. Starozákonní námět převedl do podoby italského libreta vídeňský básník Giovanni Gastone Boccherini. Formálním základem dvoudílné kompozice jsou po vzoru opery recitativy a árie, nechybí však ani sbory v duchu oratorní tradice. Skladba se setkala s velkým úspěchem a byla za skladatelova života velmi populární.

VOCES8+2021-2022+4+credit+Andy+Staples.jpeg

(Foto: Andy Staples)

Mezi vrcholy 18. ročníku Hudebního festivalu Znojmo dále patří koncert kapely Voces8, což je jeden z nejlepších světových vokálních souborů, do Znojma přijedou z Británie. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers představí na nádvoří zámku v Uherčicích program věnovaný především Jiřímu Traxlerovi. Sopranistka Martina Janková a cembalistka Barbara Maria Willi zakončí festival recitálem složeným z děl českých skladatelů tvořících především ve Vídni v době působení velkého dvorního libretisty a básníka Pietra Metastasia. Zazní díla Josepha Haydna, Leopolda Koželuha a Jana Václava Huga Voříška.

Kopie souboru Hudba_Znojmo_2019_Czech_Ensemble_Baroque_foto-Petr_Vokurek.jpg

(Foto: Petr Vokurek)

Úvodní foto: Minoritský klášter Znojmo, Dominik Chalupník

Podcast