Anna Netrebko v listopadu v Praze

6.3.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Fenomenální sopranistka Anna Netrebko zahájí v listopadu 2018 turné, v němž bude po Praze pokračovat do Lyrické opery v Chicagu (2. 12.) a do newyorské Carnegie Hall (9. 12). V písňovém repertoáru slavných ruských skladatelů umělkyni doprovodí vynikající klavírista Malcolm Martineau. Koncert se uskuteční v Obecním době 15. listopadu 2018. 

Kralující diva 21. století“, sopranistka Anna Netrebko, je fenoménem operního světa. V roce 2007 ji časopis TIME zařadil, jako první interpretku klasické hudby, mezi sto nejvlivnějších osobností planety. Poté, co zanechala nesmazatelnou stopu v interpretaci mnoha operních rolí – jak na jevišti, tak v nahrávkách –, se Anna Netrebko pouští do zdolání dalších vrcholů, tentokrát v mnohem dramatičtějším repertoáru, než v jakém se dosud pohybovala.

Tak v sezoně 2017/18 ztvárnila na Salcburském festivale 2017 svou první Aidu, debutovala jako Maddalena v opeře Andrea Chénier na svém již druhém zahajovacím večeru v milánské La Scale, po boku Yusifa Eyvazova v titulní roli, a jako Tosca v Metropolitní opeře; jednalo se vesměs o nové inscenace. Ve Vídeňské státní opeře zpívala Leonoru spolu s Manricem Yusifa Eyvazova a v červenci 2018 bude ve Vídni Adrianou Lecouvreur. Na jaře zopakuje svou slavnou intepretaci Lady Macbeth, tentokrát v londýnské Covent Garden. Operní závazky doplňuje koncertní turné spolu s Yusifem Eyvazovem, které začalo v srpnu 2017 v berlínském amfiteátru Waldbühne, zahrnulo Dubaj, Japonsko, Koreu, Austrálii, Nový Zéland, Monako, Moskvu a Bělorusko a v květnu 2018 vyvrcholí v Londýně (Royal Albert Hall).

Od roku 2003 Anna Netrebko nahrává exkluzivně pro Deutsche Grammophon. Na svém kontě má rozsáhlou diskografii, která obsahuje sólová alba, kompletní operní nahrávky a koncertní repertoár. Četné pocty a vyznamenání zahrnují dvě nominace na cenu Grammy, titul International Opera Award 2017„Nejlepší pěvkyně“, cenu Opera News Award 2016, titul Musical America „Hudebník roku 2008“, německou prestižní cenu Bambi Award, britské ceny Classical Awards v kategorii „Pěvec roku“ a „Umělkyně roku“ a jedenáct německých cen ECHO Klassik. V roce 2017 Anna Netrebko obdržela rakouský titul Komorní pěvkyně. Ve své vlasti získala v roce 2005 Ruskou státní cenu (nejvyšší státní vyznamenání v oboru umění a literatury) a v roce 2008 jí byl propůjčen titul „Národní umělkyně Ruska“.

Anna Netrebko se narodila v roce 1971 v Krasnodaru; zpěv studovala na petrohradské konzervatoři a na jevišti debutovala v Mariinském divadle. Je zapálenou zastánkyní dětských práv, podporuje mnohé charitativní organizace včetně SOS vesniček Kinderdorf International a Ruské společnosti pomoci dětem. V roce 2006 se stala celosvětovou tváří klenotů Chopard. Má dvojí občanství, ruské a rakouské.

Foto: Vladimir Shirokov