Antique ve znamení EXPO

9.11.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

Od 19. do 22. listopadu připomene Veletrh starožitností Antique české úspěchy na světových výstavách EXPO.

Historické úspěchy českého umění na světových výstavách EXPO připomene 36. veletrh starožitností Antique, který se uskuteční ve dnech 19. – 22. listopadu v prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Pořadatelé z řad Asociace starožitníků ČR se za historií světových výstav rozhodli ohlédnout záměrně. V říjnu totiž skončilo letošní EXPO v Miláně.

Současné výstavy Expo představují moderní trendy v technologiích a designu a stejně tak tomu bylo v minulosti. Světové výstavy měly ale v dobách, kdy chyběly komunikační technologie a méně se cestovalo, neporovnatelně větší dopad. Představily nové umělecké směry a významně přispěly i k rozvoji české umělecké tvorby,“ říká k historii světových výstav prezident Asociace starožitníků Jan Neumann a dodává: „V poslední době umění a design ustupují a důraz je kladen především na výzkum a vědecké objevy. Náš národní pavilon v Miláně byl v tomto ohledu čestnou výjimkou. Připomenutí českých uměleckých úspěchů na výstavách je tedy také malým ohlédnutím za časy, kdy byly design a technologie rovnocenným partnerem.

Leitmotivem podzimního veletrhu Antique tak budou tři světové výstavy, které představovaly milníky nejen v českém, ale i světovém umění a designu. Vedle celé řady jiných exponátů tak budou k vidění i umělecká díla zástupců české secese, kteří budili pozornost na výstavě v roce 1900 v Paříži, nebo předměty reprezentující směr Art Deco, v jehož duchu se nesla meziválečná výstava v roce 1925. Na dobrou pověst českého umění a architektury navázalo i poválečné Československo, které si v roce 1958 přivezlo z Bruselu ocenění za nejlépe řešený pavilon. V architektuře a užitém umění se pak takzvaný bruselský styl uplatňoval až do poloviny 60. let.

Veletrh Antique je tradičně jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Veřejnosti asociace nabízí také bezplatné konzultace k ceně starožitných předmětů a již několik let organizuje Rudolfinskou akademii, dvouleté rekvalifikační studium pro obor starožitník, které poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.

Antique