Apokalypsa v České filharmonii

9.3.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Druhou světovou premiérou jubilejní 120. sezony je Apokalypsa v Kamenické Stráni českého skladatele Miloše Boka. Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Manfreda Honecka ji Česká filharmonie provede na abonentních koncertech 9.–11. března. Sólových partů se ujmou Liana Sass, Jana Hrochová, Miloslav Pelikán a Jozef Benci, k nimž se připojí Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor.

„Miloše Boka oceňuji jako zajímavou osobnost a plodného skladatele. Jeho dílo, Apokalypsa v Kamenické stráni, mne fascinuje zejména svou mnohoznačnou tematikou a cenným hudebním syžetem,“ říká hlavní hostující dirigent České filharmonie Manfred Honeck.

„Apokalypsa v Kamenické Stráni je třetí částí z mé oratorní trilogie. První část se jmenuje Skřítkové z Křinického údolí, kterou jsem v roce 1993 premiéroval v Rudolfinu. Toto oratorium jsem měl možnost natočit a jsem rád, že se nahrávání zúčastnili významní umělci českého hudebního světa. Je to pro mě skoro až dojemné, když si uvědomím, že skoro třetina hráčů České filharmonie hrála to první provedení jako studenti a moji vrstevníci, a teď budou hrát mé další dílo z této trilogie jako členové ČF,“ uvedl Miloš Bok.