Baborákův kouzelný roh

Radek Baborák vydává dvě nová alba: jedinečnou nahrávku hornových koncertů 20. století a album Mahlerových písní.

ANI0 99_Baborak Ensemble_Des Knaben Wunderhorn_COVER_930x827.png

Tvůrčí spolupráce hornisty a dirigenta Radka Baboráka a vydavatelství Animal Music přináší další dvě unikátní nahrávky. Na albu písní Gustava Mahlera ze sbírky Chlapcův kouzelný roh v nových aranžmá doprovází jeho Baborák Ensemble přední české operní pěvce Kateřinu Kněžíkovou, Markétu Cukrovou a Adama Plachetku. Na albu koncertů pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera a Reinholda Glièra je naopak Radek Baborák sólistou a tato zásadní hornová díla 20. století zde přednáší za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK vedeného šéfdirigentem Tomášem Braunerem.

ANI 102_Baborak_FOK_Horn Concertos_COVER_930x827.jpg

Mahlerovské album „Des Knaben Wunderhorn“ vychází 19. 11. 2021; sestává z dvanácti písní stejnojmenného cyklu a obsahuje též dvě instrumentální skladby – známé „Adagietto“ z páté symfonie a skladbu „Blumine“, která původně byla (později vyřazenou) částí Mahlerovy první symfonie. Repertoár je pro účely alba upraven na míru špičkových hráčů Baborákova komorního souboru. Autory aranžmá jsou Tomáš Ille a Radek Baborák. Nahrávky pro album byly pořízeny ve studiu Sono Records (mistři zvuku Milan Cimfe a Adam Karlík) s hudebním režisérem Petrem Ostrouchovem. Design alba je dílem Jakuba Spurného ze Studia Najbrt ve spolupráci s ilustrátorkou Juliánou Chomovou a fotografkou Zuzanou Bönisch.

Knezikova_1085647_foto_Petr_Weigl.jpg

(Foto: Petr Weigl)

Marketa_Cukrova_foto_Ilona_Sochorova_2016_DSC_8831_hires.jpg

(Foto: Ilona Sochorová)

Adam_Plachetka_15A4894_foto_Pavel_Hejny_hires.jpg

(Foto: Pavel Hejný)

Na albu „Horn Concertos“, jež vychází 26. 11. 2021, přinášejí Radek Baborák a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s šéfdirigentem Tomášem Braunerem dvě zásadní, přitom málo nahrávaná díla hornové literatury 20. století: Koncerty pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera (1919 – 2007) a Reinholda Glièra (1875 – 1956), vzniklé během 50. let v šestiletém rozestupu. Album bylo nahráno ve Smetanově síni Obecního domu ve spolupráci se studiem Sono Records (mistři zvuku Pavel a Adam Karlíkovi) a hudební režisérkou Sylvou Smejkalovou; vychází v koprodukci Animal Music a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Design alba je dílem Jonatana Kuny ze Studia Najbrt a fotografického dua Shotby.us.

Tomas Brauner (foto Zuzana Bönisch)_010A2816.jpg

(foto Zuzana Bönisch)

Album „Horn Concertos“ bude pokřtěno u příležitosti koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s Tomášem Braunerem ve Smetanově síni Obecního domu ve dnech 24. a 25. 11. 2021, na nichž Radek Baborák přednese právě Pauerův hornový koncert. Kmotry alba na prvním z uvedených koncertů se stanou Anna a Ondřej Brouskovi; Brouskova skladba „Pražská kavárna“ je rovněž zařazena na program obou koncertů.

FOK_Tomas Brauner_Radek Baborak (foto Zuzana Bönisch)_010A3030.jpg

(foto Zuzana Bönisch)

Těmito dvěma novými tituly završuje Radek Baborák trio svých letošních alb vydaných u Animal Music, po vynikajícím albu Cuatrocientas Estaciones de Ástor Piazzolla vytvořeným se souborem Radek Baborák Orquestrina, jímž v březnu 2021 vzdal hold tomuto argentinskému skladateli u příležitosti stoletého výročí jeho narození.

Úvodní foto: Radek Baborak (foto Zuzana Bönisch)

Podcast