Bach, Telemann, Suk i Schubert. Pražští komorní sólisté vstupují do nové sezóny

Smrt a dívka. Pražští komorní sólisté se představí 6. 10. 2023 na svém úvodním koncertu sezóny 2023/24 pod uměleckým vedením Radka Baboráka v kostele sv. Šimona a Judy.

Na úvod koncertu v kostele sv. Šimona a Judy 6. října zazní Fantazie Johanna Sebastiana Bacha v úpravě Radka Baboráka a Meditace na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka. Kompozice Josefa Suka je předzvěstí nadcházejícího roku české hudby 2024. Sólisté koncertu, hornisté Radek Baborák a Yngve Abelvik se společně představí v koncertu pro dva lesní rohy Georga Philippa Telemanna. Vrcholem koncertu bude provedení smyčcového kvartetu Franze Schuberta “Smrt a dívka” v úpravě pro smyčcový orchestr.

Radek Baborák, umělecký ředitel PKS a jeho osobní pozvání k nové sezóně:

" Zahajovacím koncertem sezóny 23/24 pokračujeme ve spolupráci jako rezidenční soubor kostela sv. Šimona a Judy Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V rámci 5 koncertů nabídneme posluchačům skutečné lahůdky smyčcového repertoáru, Smrt a dívku Franze Schuberta nebo Zjasněnou noc Arnolda Schönberga. Poprvé v Praze se představí, společně s PKS, fantastický houslista a dirigent Guy Braunstein, můj přítel a emeritní koncertní mistr Berlínských filharmoniků. Novinkou sezóny bude Silvestrovský koncert s PKS, který nabídne i jedno velké překvapení ve spolupráci s klavíristkou a skladatelkou Nikol Bókovou. Srdečně zvu všechny posluchače na naše koncerty, těšíme se na Vás!

Radek Baborák, intendant Pražských komorních sólistů, dirigent a hornista, je výraznou osobností světové hudební scény. Sólově vystupuje s Berlínskou a Vídeňskou filharmonií, s dirigenty Danielem Barenboimem, Seiji Ozawou, Simonem Rattlem. Působí jako šéfdirigent ZSO Mariánské Lázně a hostující dirigent Yamagata Symphony Orchestra. Založil festivalový orchestr Česká Sinfonietta, a Baborák Ensemble. Jako dirigent a komorní partner vystoupil s řadou fenomenálních umělců - Marthou Argerich, Yefimem Bronfmannem, Daniel Barenboimem, houslisty Janine Jansen, Julianem Rachlinem. Je členem Pierre Boulez Ensemble, Mito Chamber Orchestra a asistentem maestra Seiji Ozawy. Spolupracuje s orchestry v Čechách, Německu, Rakousku, Slovensku, a Japonsku. Radek Baborák realizoval řadu nahrávek pro společnosti Sony, EMI, Supraphon, Exton, Animal records.

Stal se iniciátorem sbírek na podporu umělců na volné noze v době pandemie, a ukrajinských hudebníků. Pedagogicky působí na Barenboim - Said Academy Berlin a v edukační akademii MenArt.

Norský hornista Yngve Abelvik, se narodil v Bergenu do rodiny profesionálních hudebníků a jeho otec byl rovněž hráčem na lesní roh. Yngve začal hrát v třinácti letech a později navštěvoval proslulého pedagoga Frøydis Ree Wekreho. Dnes je studentem známé Barenboim-Said Akademie v Berlíně, kde studuje u Radka Baboráka a Andreje Zusta.

Yngve pravidelně vystupuje s orchestry a soubory, jako jsou Bergen Philharmonic, The Norwegian Opera, Českou Sinfoniettou či Baborak Ensemble, a je členem KonstKnekt, souboru složeném z Berlínských filharmoniků a mladých norských talentů.

Pražští komorní sólisté jsou smyčcovým ansámblem, který byl založen v roce 1961 dirigentem Václavem Neumannem a tehdejšími členy FOK. Od koncertní sezóny 2022/23 působí PKS pod uměleckým vedením Radka Baboráka jako rezidenční soubor kostela sv. Šimona a Judy Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK. Soubor tvoří přední hráči na smyčcové nástroje v čele s koncertním mistrem houslistou Janem Mráčkem. Neotřelá dramaturgie ve špičkovém provedení a ve spolupráci s předními světovými sólisty (Sophie Dervaux, Guy Brauenstein atd.) nabízí posluchačům jedinečné koncertní zážitky na českých i zahraničních pódiích.

Zdroj: TZ
Foto: Pražští komorní sólisté (©2023 by Prague Chamber Soloists)

Podcast