Balet Korzár v kině

19.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

V neděli 22. října 2017 v 16:45 hodin zahájí prenosydokin.cz novou sezónu populární série Bolšoj balet živě 2017/18 pirátským baletem Korzár. Diváci se mohou těšit na opulentní taneční podívanou, krásné kostýmy a romantický příběh z exotických dálek. V hlavních rolích tančí Jekatěrin Krysanova a Igor Cvirk.

Korzár je romantický dobrodružný příběh z exotického prostředí o lásce otrokyně Medory a piráta Konráda, který ji zachrání z tureckého zajetí a unese ji na své lodi. Balet na motivy básně Lorda Gordona Byrona plný krásných tanečních variací, slavného pas de deux (duetu) Konráda a Medory, ale i působivých bojových scén s piráty.

Balet uvidíme v klasickém nastudování, které je velkou scénickou a kostýmní podívanou. Inscenace je rekonstrukcí původního Petipova baletu v podání tvůrčího tandemu Alexeje Ratmanského, fenomenálního choreografického génia a Jurije Burlaky, specialisty na historické taneční rekonstrukce. Moskevská inscenace Korzára (2007) je výsledkem mnohaleté, přímo detektivní vědecké práce na rekonstrukci originálního baletu Maria Petipy z roku 1899. Doslova mravenčímu zkoumání podrobil Jurij Burlaka rukopisy v Harvardské divadelní knihovně. Dílo pak kreativně dotvořil společně s Alexejem Ratmanským, největším ruským choreografem současnosti.