Balet Národního divadla uvede inscenaci Tramvaj do stanice Touha

Psychologické drama o touze po věčném mládí, ztrátě iluzí, rozčarování z tradičních hodnot, o nepochopení a lhostejnosti vedoucích k tragédii je také plné násilí. Balet ND se proto rozhodl premiéru propojit s organizací Konsent, která chce bořit mýty o sexuálním násilí a měnit sexuální výchovu.

BaletND_Tramvajdostanicetouha_2022_fotoPavelHejny_802A4399 ok.jpg

Klasickým americkým dramatem inspirovaný balet choreografa Johna Neumeiera Tramvaj do stanice Touha uvede v české premiéře ve čtvrtek 15.prosince 2022 Balet Národního divadla. Slavný choreograf balet na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse s hudbou Sergeje Prokofjeva a Alfreda Schnittkeho vytvořil v roce 1983. Drama Tramvaj do stanice touha z roku 1947 se odehrává v dělnické čtvrti jižanského New Orleansu. Sleduje osudy Blanche, její sestry Stelly a švagra Stanleyho.

Podrobnosti připravila Bronislava Grossová:

BaletND_Tramvajdostanicetouha_2022_fotoPavelHejny_802A6844 ok.jpg

V příběhu se střetávají hlavně dva protikladné principy, které reprezentuje na jedné straně Blanche a na druhé Stanley. Na jedné straně je sen a touha, na straně druhé neúprosná realita. Blanche touží po lásce a sní o životě plném dobra a krásy. Její ideály a přejemnělá noblesa však narážejí na neúprosnou realitu. Konflikt, k němuž se od začátku schyluje, eskaluje a tragédie zasáhne všechny tři. Stanley Blanche znásilní, pro ni se realita stává nesnesitelnou, vykoupením je pro ni psychické vyšinutí. Stella nechá sestru umístit do psychiatrické léčebny.

BaletND_Tramvajdostanicetouha_2022_fotoPavelHejny_802A6057 ok.jpg

"Témata tak závažná jako ta, kterými se zabývá Tramvaj do stanice Touha, nesouvisí s měsíci či ročními obdobími, jsou aktuální neustále. Střet mezi tím, co považujeme za zavedené, a tím, čemu říkáme nové, lze označit za problém nadčasový," uvedl Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND. Proto se soubor spojil s organizací Konsent, která upozorňuje třeba na to, že každá desátá Češka a každý třiatřicátý Čech za svůj život zažijí znásilnění. A jen v pouhých deseti procentech případů je pachatelem takového činu cizí člověk.

BaletND_Tramvajdostanicetouha_2022_fotoPavelHejny_802A4751 ok.jpg

Inscenací se vůbec poprvé objevuje na repertoáru Baletu Národního divadla jméno Johna Neumeiera. Světoznámý americký choreograf je umělecký šéf souboru Hamburg Ballet, v jehož čele stojí již od roku 1973. Neumeier vytvořil přes 160 baletních děl a spolupracoval s většinou významných tanečních scén po celém světě. Premiéra inscenace ve Stavovském divadle bude pokračováním dramaturgické linky narativních komorních titulů světového tanečního divadla inspirovaných významnou literární předlohou, jakými dosud byly například balety Kafka: Proces nebo Leonce & Lena.

BaletND_Tramvajdostanicetouha_2022_fotoPavelHejny_802A4899 ok.jpg

Zdroj: TZ
foto: Pavel Hejný

Podcast