Barokní opera O založení Prahy Libuší a Přemyslem

10.7.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová
Opera Praga nascente da Libussa e Primislao zazněla v Praze poprvé v roce 1734, kdy ji v tehdejším Sporckově divadle uvedl impresário a také autor libreta Antonio Denzi. Objevují se v něm postavy z národní mytologie mytologie (Libuše, Přemysl, Vlasta, Šárka, Ctirad), komické figury i v té době nezbytná taneční složka. Vedle známých námětů, jako je samotné založení Prahy, Libušina věštba, vyslání koně za Přemyslem nebo dívčí válka samozřejmě nechybí zápletky, intriky a další prvky barokního hudebního dramatu.

Partitura se nedochovala, ale je doloženo, že Praga nascente  bylo tehdy zcela obvyklé pasticcio, opera vytvořená z již existujících árií skladatelů včetně Antonia Vivaldiho, jehož hudbu Denzi běžně využíval a byl s ním v kontaktu. Novodobou hudební rekonstrukci na čistě Vivaldiho hudbu vytvořil Eduardo García Salas po rozsáhlém výzkumu Vivaldiho árií a konzultacích s předními odborníky.

Nyní dílo zazní 19. července v Praze na Letní scéně HAMU v provedení souboru Musica Florea v hudebním nastudování dirigenta Marka Štryncla, režie se ujala Andrea Miltnerová. Jako sólisté se představí Sylva Čmugrová, Michaela Šrůmová, Marta Infante, Hasan El Dunia, Manuel Gómez Ruiz, Lucia Knoteková, Eva Bennet a Filip Dámec.