Barokní skvosty Plzeňského kraje

3.6.2015 / Kulturní servis / Marek Šulc

Barokní noci s dobovými ohňostroji, ochutnávky barokních jídel i vůní, koncerty našich předních souborů a interpretů dobové hudby v kostelech, představení barokního divadla včetně obnovené světové premiéry korunovační opery J. J. Fuxe Costanza e Fortezza, současné i dobové poutě, komunitní akce v krajině, oživené prohlídky barokních zámků, komentované prohlídky měst. To vše nabídne festival 9 týdnů baroka, který rozehraje svůj bohatý program pro celé rodiny od 29. června do 30. srpna 2015 po 63 dnů v 63 unikátních lokalitách Plzeňského kraje.

Den po dni bude odkrývat bohatství západočeského baroka a umožní návštěvníkům zažít dobovou atmosféru všemi smysly. Nejrozsáhlejší festival barokní kultury v České republice s více než 120 soubory, umělci a účinkujícími pořádá Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 ve spolupráci s pěti desítkami regionálních partnerů pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana.

Malá „ochutnávka” z programu proběhne pro veřejnost již 13. června během Barokní slavnosti v rámci Dne Plzně 2015 v Senátu, kdy návštěvníci od 10 do 18 hodin uvidí například Plzeňský Fanfárový orchestr, Kouzelnou flétnu, Kantátu Ariadna na Naxu J. Haydna, tance baroka En Garde! či vystoupení sdružení Žongléros, ochutnají barokní jídla i zažijí barokní vůně. Vstup na Den Plzně 2015 v Senátu bude zdarma. Více informací o programu festivalu 9 týdnů baroka na

Program koncipovaný do týdenních cyklů se zacílí vždy na jednu oblast. První týden bude symbolicky zahájen v oblasti Nepomuk a Spálené Poříčí, v kolébce nejslavnějšího českého světce sv. Jana Nepomuckého. V dalším týdnu se program přesune na Klatovsko, kde budou hlavními tématy jezuité a zázračná Madona klatovská. Chotěšov a Přeštice jsou třetí představovanou oblastí na křižovatce poutních cest u další zázračné Madony - Divotvůrkyně Přeštické. Oblast Tachov a Planá pozve na cesty k pramenům i na barokní pouť. Domažlicko je spojeno s tradicí Chodů, stále živého folklóru s barokními kořeny. Oblasti Stříbro a Kladruby vévodí jak unikátní klášter Kladruby, slavící právě devítisté výročí založení, tak barokní zámky. Santiniho hvězdy jasně září v oblasti Plasy, Mariánská Týnice a Radnice. Krajina barokních soch, ozdobená perlou - manětínským zámkem, okouzlí návštěvníky v okolí Nečtin a Manětína. V oblasti Sušice v krajině pod křídly Anděla Strážce se festival završí.