Barokní svátky s Collegiem 1704

4.12.2014 / Kulturní servis / Martina Klausová
Mezinárodně uznávaný orchestr a vokální soubor Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse přichystal v prosinci sérii svátečních koncertů. Cyklus zahajuje 6. prosince Adventním koncertem v Břevnovském klášteře, pokračuje Vánočními koncerty v Rudolfinu s českou novodobou premiérou Mše Divi Xaverii J. D. Zelenky a slavnostním Bachovým Magnificat, který bude pro velký zájem posluchačů uveden hned dvakrát, a to 15. a 16. prosinceSérii zakončí Silvestrovský koncert v kostele sv. Šimona a Judy s Händelovým Dixit Dominus. 

Novodobá premiéra této mše Jana Dismase Zelenky Divi Xaverii byla – poněkud nečekaně – provedena před pár lety v Austrálii. Collegium 1704 provedlo evropskou premiéru díla s velkým úspěchem na zahajovacím koncertě festivalu Oude Muziek v Utrechtu, jednom z největších festivalů staré hudby na světě, kam bylo pozváno na prestižní residenční pobyt. K této příležitosti bylo připraveno nové vydání partitury ve spolupráci s vydavatelstvím Bärenreiter. Collegium 1704 v příštím roce chystá také vydání nahrávky Mše Divi Xaverii na CD u příležitosti desetiletého výročí založení souboru.

 „Důvod vzniku Zelenkova díla je zahalen tajemstvím, stejně jako velká část života Jana Dismase Zelenky.“  říká k Zelenkově mši Václav Luks.  „Co je však neoddiskutovatelné, je Zelenkovo skladatelské mistrovství a originalita. Rekonstrukce notového zápisu byla velice náročná, nejen kvůli rozsahu jejího poškození, ale také proto, že Zelenka psal tuto mši evidentně ve velkém spěchu. Zelenkův rukopis je totiž velice skicovitý, psaný chvatnými tahy pera. Navzdory očividnému spěchu zde však Zelenka experimentuje s instrumentací na svou dobu spektakulárního obsazení orchestru, ve kterém lze najít mnoho paralel i s tak velkolepým dílem, jakým je Bachova Mše h moll.“ dodává Václav Luks..