BBC Proms 2022 opět mezinárodní

Po více než dvou letech pandemie slavný britský festival klasické hudby letos znovu přivítá orchestry z celého světa. Vystoupí i orchestr ukrajinských uprchlíků.

BBC Proms (dříve The Proms) se konají v Londýně, zejména pak v tamní Royal Albert Hall, již od roku 1895. Z původních promenádních koncertů se postupem času stal jeden z největších a nejsledovanějších světových festivalů klasické hudby na světě. Poslední dva ročníky této letní kulturní události však byly do značné míry poznamenány pandemií koronaviru covid-19. Jak například loni uvedl ředitel festivalu David Pickard, extrémně nabitý program, na jaký byli návštěvníci po léta zvyklí, musel být zredukován na jeden koncert denně; většina loňských účinkujících navíc pocházela z řad domácích, tedy britských hudebníků.

Čerstvě zveřejněný program letošního ročníku BBC Proms 2022 však ukazuje, že by se letošní dramaturgie mohla už vrátit do "předcovidových" kolejí. Po rozvolnění opatření nyní mohou Londýn bez problémů navštívit zahraniční orchestry - mezi nimi bude například Berlínská filharmonie řízená Kirillem Petrenkem, Filadelfský orchestr v čele s Yannickem Nézet-Seguinem nebo Australian World Orchestra pod taktovkou Zubina Mehty.

Méně přísné restrikce by také měly letos umožnit provádění rozsáhlejších děl obsahujících velké pěvecké sbory. Zatímco v předchozích letech byl sborový zpěv z hygienických důvodů omezován, letos se na BBC Proms mohou návštěvníci těšit například na Requiem Giuseppe Verdiho, Symfonii č. 9 d moll Ludwiga van Beethovena nebo Symfonii č. 2 zvanou "Vzkříšení" od Gustava Mahlera, tedy díla bez velkých smíšených sborů nepředstavitelná.

Jedním z vrcholů letošního programu má být také vystoupení tělesa Ukrainian Freedom Orchestra, sestávajícího z ukrajinských uprchlíků před válkou a dalších ukrajinských hudebníků žijících v Evropě. Podle serveru BBC Ukrajina "uděluje hudebníkům mužského pohlaví výjimku z vojenské služby, aby mohli opustit zemi a hrát." Orchestr vystoupí na BBC Proms 31. července a podle slov dirigentky Keri-Lynn Wilson "vzdají hold těm, kteří padli."

Britská hudba přesto nebude na festivalu nijak zanedbávána. K největším hvězdám mezi sólisty bude letos patřit britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason a BBC Proms také připomenou letošních 150 let od narození anglického skladatele Ralpha Vaughana Williamse, jehož hudba k této přehlídce klasické hudby patří každoročně a neodmyslitelně.

Ředitel festivalu David Pickard uvedl, že možnost naplánovat letos konečně plnohodnotný program byla "fantastická a osvobozující po uplynulých několika letech, nesmírně náročných pro celou hudební komunitu." Letošní ročník festivalu BBC Proms bude navíc spojen i s významným výročím stanice BBC, jež byla založena 18. října 1922 a na podzim tedy oslaví rovnou stovku let od zahájení vysílání.

Celkem by mělo po předchozích "chudších" ročnících letos v létě na BBC Proms vystoupit na 3000 hudebníků a uskutečnit se 84 koncertů v průběhu osmi týdnů. Vstupenky budou v prodeji od soboty 21. května. Festival bude probíhat od 15. července do 10. září - podrobnější seznam letošních koncertů naleznete například zde.

Foto: Profimedia

Podcast