BBC Symphony Orchestra 2x na Pražském jaru

25.5.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

„Orchestrální koncert roku? Jen něco naprosto výjimečného by dokázalo zastínit tento… Sakari Oramo a BBC Symphony Orchestra jsou v ohromné formě…“ napsal britský The Guardian o umělecké síle výjimečného spojení šéfdirigenta Sakari Orama a britských rozhlasových symfoniků. Do Prahy přijíždějí se dvěma koncerty, jejichž dramaturgie je sestavena podle jasného klíče. V úvodu obou večerů zazní skladba národní – českým reprezentantem bude Balada blanická Leoše Janáčka, druhý koncert otevře česká premiéra skladby Colina Matthewse – Traces Remain, která nechá nahlédnout, co aktuálního hýbe současnou britskou skladatelskou scénou. Oba koncerty se rovněž pyšní skvělými sólisty – vítěz loňské hudební soutěže Pražského jara Sang Yoon Kim zazáří v Mozartově slavném klarinetovém koncertu, druhý večer ozdobí temperamentní mladá ruská houslistka Alina Ibragimova. Oba koncerty dle dobrého zvyku vrcholí symfonickou tvorbou: Sakari Oramo vybral zajímavé srovnání pátých symfonií Ludwiga van Beethovena a Sergeje Prokofjeva.

The Guardian ji označil za „jednu z nejtalentovanějších a nejvýraznějších houslistek současnosti“. Kritici na ní oceňují noblesu, smělost a nevídaný hudební instinkt.
V londýnské Wigmore Hall provedla kompletní cyklus Beethovenových sonát. Vystoupila v newyorské Carnegie Hall, Concertgebouw Amsterdam nebo ve vídeňském Musikvereinu, s Londýnskými či Bostonskými symfoniky. „Hudební chameleon“ Alina Ibragimova & BBC Symphony Orchestra už ve čtvrtek na Pražském jaru!

Foto: ©Sussie Ahlburg