Beethoven Residency opět v Praze

10.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Vynikající izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar usedne v pondělí 27. listopadu od 19:30 v Anežském klášteře opět ke klaviatuře křídla D 282 renomované firmy C. Bechstein, aby zahájil druhou část cyklu Beethovenových klavírních sonát s názvem Saleem Ashkar Beethoven Residency. Po velkém úspěchu první části cyklu tak v této sezóně dokončí během čtyř koncertů kompletní provedení všech 32 Beethovenových klavírních sonát. Hudební život Prahy tak obohatí zážitek z unikátního projektu, v němž se snoubí velikost Beethovenova génia s mimořádným talentem mladého umělce, jehož precizní a procítěné podání si získalo ohlas v celosvětovém měřítku.

Ashkarova několikaletá soustředěná koncentrace na dílo Ludwiga van Beethovena se vedle vynikajících koncertů zúročila také v nahrávání kompletu Beethovenových klavírních sonát pro prestižní label Decca - první dvoj CD vyšlo v červenci 2017. Praze se dostalo privilegia být jedním ze čtyř evropských měst, ve kterých celý cyklus v podání Saalema Ashkara zazněl. V Berlíně se uskutečnil každý z osmi koncertů, pořádaných respektovaným Konzerthausem, na jiném prestižním místě a všechny sonáty velkého německého skladatele zazněly také na Morgenland Festivalu v Osnabrücku. Cyklus Saalem Ahkar přednese také v Duisburgu. V roce 2016 zazněly sonáty v řadě izraelských měst, na místech spjatých s hebrejskou, křesťanskou i arabskou kulturou.

V průběhu listopadového zahajovacího večera Saleem Ashkar Beethoven Residency 2017/2018 zazní Sonáta č. 1 f moll, op. 2, Sonáta č. 13 Es dur, op. 27 („Quasi una fantasia”), Sonáta č. 27 e moll, op. 90 a Sonáta č. 21 C dur, op. 53 („Waldstein“). Firma C. Bechstein připravila cyklus ve spolupráci s Národní galerií.