Beethoven Residency vrcholí

30.5.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Saleem Ashkar, charizmatický izraelsko-palestinský klavírista, v pondělí 4. června v pražském Anežském klášteře uzavře mimořádný dvouletý cyklus Beethovenových klavírních sonát. Na koncertním křídle D 282 renomované firmy C. Bechstein Ashkar od podzimu roku 2016 v osmi koncertních večerech představuje komplet všech 32 Beethovenových klavírních sonát, nazývaných nikoli neprávem Nový zákon v hudbě. 

Pražské publikum si získal pro svou preciznost i procítěné provedení jednotlivých skladeb. V závěrečném večeru cyklu pojmenovaném Saleem Ashkar Beethoven Residency zazní Sonáta č. 6 F dur, op. 10, Sonáta č. 23 f moll, op. 57 („Appassionata“), Sonáta č. 10 G dur, op. 14 a v závěru sonáta s posledním pořadovým číslem 32 c moll, op. 111, která je vyhlášena pro svou hráčskou náročnost. 

Ashkar se řadí mezi nepříliš početnou skupinu interpretů, kteří v minulých dvou stech letech dokázali provést celý gigantický a geniální cyklus. Jeho několikaletá intenzivní všestranná koncentrace na dílo Ludwiga van Beethovena nadchla posluchače v řadě zemí a celý cyklus Beethovenových klavírních sonát vychází postupně na prestižním labelu Decca.

Firma C. Bechstein připravila cyklus ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Poslední vstupenky jsou v předprodeji na webových stránkách projektu www.beethoven-residency.cz a v síti colosseumticket.cz. Pořadatelé rovněž srdečně zvou profesionály a studenty na masterclass Saleema Ashkara v úterý 5. 6. 2018 od 9.30 v prostoru Anežského kláštera. Vstup je volný po předchozí registraci na info@pmpif.org.