Beethovenův hudební festival v Teplicích zakončí vystoupení hvězdného Ramóna Vargase

Dvě desítky koncertů nabídnou symfonickou i komorní hudbu. Nejen v Teplicích, ale i v okolních lokacích, například v Jezeří, Chomutově, Mostě či Litoměřicích.

Hudební festival Ludwiga van Beethovena Teplice byl založen v roce 1964 na počest pobytu tohoto skladatele v teplických lázních v letech 1811 a 1812. Festival vycházel z původních Dnů Ludwiga van Beethovena, které se konaly v Teplicích od roku 1951 v rámci Letní koncertní sezóny. V současné době je pořadatelem festivalu pověřena statutárním městem Teplice Severočeská filharmonie Teplice, která zabezpečuje dramaturgii a organizaci celého festivalu pod záštitou města. Vzhledem k omezenému rozpočtu se konaly na přelomu září a října vždy jen tři symfonické a dva komorní koncerty na území města Teplic. V roce 2004 proběhl jubilejní 40. ročník festivalu a festivalová komise na doporučení vedení SČF Teplice schválila podstatné rozšíření termínů a počtu koncertů, jakož i posunutí zahájení festivalu na přelom května a června, což pomohlo k vyplnění koncertní přestávky mezi skončením abonentní sezóny Severočeské filharmonie Teplice a zahájením Letních lázeňských koncertů.

Letos se koná už 58. ročník festivalu a do 22. června 2023 nabídne více než dvě desítky koncertů a dalších akcí. Vystoupí mimo jiné hobojista Vilém Veverka, tenorista Daniel Matoušek, basista David Nykl, sopranistka Karolína Cingrošová, Dvořákovo klavírní kvarteto, Tiburtina Ensemble, klavírista David Kalhous a závěrečný koncert ozdobí slavný tenorista Ramón Vargas, kterého doprovodí Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou dirigenta Charlese Olivieriho-Munroe.

Foto: Ramón Vargas (©Wikipedie)

Podcast