Belfiato v Olomouci

Jako neobyčejně nabitý a pestrý označují členové kvintetu Belfiato koncert, který pořádá 4. 11. od 19.00 v olomoucké Redutě Moravská filharmonie. 

Program obsáhne hudbu od klasicismu přes Leoše Janáčka až po italského avantgardistu Luciana Beria. Právě skladba posledně jmenovaného autora, která je založená na miniaturních bajkách o zvířatech, předepisuje hráčům také mluvit. „Nechali jsme si přeložit text do češtiny a věnovali jeho nastudování velkou péči, konzultovali s herečkou, aby byl náš projev srozumitelný,“ popisuje Kateřina Javůrková a dodává, že skladba měla při svém prvním uvedení ohlas i u dětí.

Na programu olomouckého koncertu zazní úprava předehry ke Kouzelné flétně W. A. Mozarta a dvě novodobé transkripce: Suitu z Janáčkovy Lišky Bystroušky upravil pro kvinteto skladatel a flétnista orchestru Národního divadla Jiří Pelikán. Jde o velmi barvitou hudbu, stejně jako v díle proslulého francouzského skladatele Maurice Ravela Náhrobek Couperinův, v níž autor skládá hold hudbě minulosti. „Je to hudba romantická až filmová,“ říká Jiří Javůrek o poslední skladbě večera, kvintetu Theodora Blumera a Kateřina Javůrková přiznává svou osobní zálibu v této kompozici. „Zatímco ve většině hudby vzniklé pro kvinteto musím jako hornistka dávat pozor, abych ostatní svým zvukem nepřekrývala, v Blumerově kvintetu mám konečně prostor.“

Podcast