Benefiční koncert představí Brno jako hudební metropoli. Výtěžek půjde na varhany pro nový koncertní sál

Sedmnáctého září se v Besedním domě odehraje Koncert pro Brno, který odvypráví historii Brna jako tradičně umělecké destinace a dotkne se hned několika hudebních žánrů a uměleckých forem, jež se v městě pod Špilberkem potkávají.

Koncert, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize a Český rozhlas, bude benefiční a jeho výtěžek půjde na varhany pro nový koncertní sál. Vystoupí například houslista Josef Špaček, klavírista Ivo Kahánek, B-Side Band nebo legendární zpěvačka a herečka Soňa Červená.

V současnosti nemá Brno moderní a plnohodnotný koncertní sál. Do Besedního domu se vejde jen polovina orchestru Filharmonie Brno. Z těchto důvodů jej také míjí špičkoví umělci, nemohou totiž vystoupit v doprovodu velkého orchestru.

Brno se proto chystá stavět novou koncertní síň, která se stane důstojným domovem Filharmonie Brno a místem pro další kulturní akce. Bude mít dostačující jeviště, kapacitu 1 250 míst a varhany. Nový sál projektuje mezinárodní tým s akustikem Yasuhisu Toytou ze společnosti Nagata Acoustics, který má na svém kontě přes šedesátku špičkových sálů po celém světě. Naší vizí je vytvoření příjemného otevřeného hudebního komplexu, kdy v srdci Brna vznikne místo plné hudby. Klíčové pro nás je, aby nežilo jen večer, ale i přes den. Chceme se co nejvíce otevřít lidem,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Se stavbou nového sálu pomůže i slavnostní benefiční Koncert pro Brno, který se koná v Besedním domě v sobotu 17. září od 20.15. Výtěžek koncertu, který bude živě přenášet Česká televize a Český rozhlas, totiž poputuje na nové varhany do chystaného koncertního sálu.

„Galakoncert odvypráví příběh Brna jako kulturní metropole, kde se vždy rodily talenty a setkávaly různé vlivy, styly a žánry. To se promítne do dramaturgie, která během koncertu představí to nejlepší nejen z klasické hudby,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který koncert pořádá spolu s Nadací Leoše Janáčka. Vystoupí například houslista Josef Špaček, klavírista Ivo Kahánek nebo dirigent Dennis Russell Davies, ale také legendy brněnské hudební scény basista Richard Novák či zpěvačka a herečka Soňa Červená, která svou operní kariéru v Brně začala. Společně představí to nejlepší z české hudby, převážně z díla Leoše Janáčka, ale také Antonína Dvořáka.

Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji nebo online zde: Koncert pro Brno | Filharmonie Brno (filharmonie-brno.cz)

Foto: varhany v novém sále (Foto: Bohemian Heritage Fund),

Podcast