Benefiční koncert pro budoucnost i ZUŠ Open. Jak oslaví slavná mezzosopranistka své letošní kulatiny?

Tento pátek oslaví přední česká mezzosopranistka Magdalena Kožená významné kulaté životní jubileum. Chystá Benefiční koncert pro budoucnost, ale zazpívá si i s dětmi v rámci ZUŠ Open.

profimedia-0412512151 kožená 6.jpg
  • Magdalena Kožená (©Profimedia)

Nejen o tomto koncertě, ale i o podpoře základního uměleckého školství a dalších letošních plánech hovořila po tiskové konferenci k zahájení letošního ročníku přehlídky ZUŠ Open s Magdalenou Koženou Kristina Tůmová:

Řeč byla i o výstavě Koncert pro dva smysly, která v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze představuje koncertní róby přední světové mezzosopranistky.

Při této příležitosti svých narozenin uspořádá Magdalena Kožená Benefiční koncert pro budoucnost, který pod záštitou prezidenta Petra Pavla proběhne 8. června v 19.00 hodin v nádherných prostorách Vladislavského sálu Pražského hradu.

Pozvání na tuto jedinečnou benefici přijali hudební přátelé a kolegové Magdaleny Kožené a tak ve Vladislavském sále tak zazní hudba Georga Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Myslivečka či Claudia Monteverdiho, a to v podání čtyřlístku vynikajících vokalistů světového renomé: Magdaleny Kožené, sopranistky Simony Šaturové, basisty Lucy Tittota a jedné z nejvýznamnějších hudebních osobností současnosti, tenoristy Rolanda Villazóna. Doprovázet bude respektovaný barokní orchestr Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Společně s nimi vystoupí na jednom pódiu nevidomá flétnistka Daniela Leitermannová a další žáci ZUŠ.

Účelem večera je podpora a zviditelnění jedinečného tuzemského systému základních uměleckých škol, které Magdalena Kožená dlouhodobě podporuje a pro něž před osmi lety založila vlastní nadační fond. Ten v poslední době klade důraz na podporu znevýhodněných dětí. Výtěžek koncertu poputuje tedy právě na tento účel.

Koncert připravuje Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci se Sprá­vou Pražského hradu, Českou filharmonií a festivaly ZUŠ Open a Concentus Moraviae. Večerem bude pro­vázet ředitel České filharmonie David Mareček.

Letošní happening základních uměleckých děl ve veřejném prostoru, tedy ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené v letošním roce v termínu od neděle 21. května do neděle 4. června nabízí přes 500 akcí, do nichž se zapojilo 439 základních uměleckých škol. Po celé dva týdny tak uměním ožívají parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst.

profimedia-0442341977 kožená.jpg
  • Magdalena Kožená (©Profimedia)

Magdalena Kožená patří mezi nejvyhledávanější pěvkyně současnosti

Je pravidelným hostem předních světových koncertních pódií i renomovaných festivalů, těžiště jejího uměleckého zájmu tkví zejména v hudbě baroka a klasicismu. Rodačka z Brna přitahuje pozornost nejen svými výkony, ale i atraktivních vzhledem. V posledních letech se hodně věnuje aktivitám svého Nadačního fondu, který založila na podporu českých základních uměleckých škol.

Její barevný mezzosoprán uchvacuje diváky téměř třicet let. Letos v únoru oslnila publikum šesti evropských metropolí koncertním nastudováním Händelovy Alciny pod taktovkou dirigenta Marka Minkowského.

Nevyhýbá se ani jiným žánrům. Například vloni absolvovala s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers sérii koncertů americké muzikálové melodie, s Havelkou ostatně spolupracovala i v roce 2017, když nazpívala CD s muzikálovými melodiemi Portera.

profimedia-0626054714 kožená 5.jpg
  • Magdalena Kožená (©Profimedia)

Magdalena Kožená je Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky, převzala Cenu ministra zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky a Zlatou medaili za zásluhy na poli umění od Mezinárodního výboru washingtonského Kennedyho centra pro umění. Je i držitelkou ceny Georga Friedricha Händela, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele, město Halle, za mimořádnou interpretaci díla svého slavného rodáka. Je neúnavnou propagátorkou české hudby a české kultury.

Úvodní foto: Magdalena Kožená (©Profimedia)

Podcast