Benefiční koncert pro svatovítské varhany

27.11.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

V pátek 15. prosince 2017 se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční Benefiční vánoční koncert pro svatovítské varhany, který pořádá advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný.

Záštitu nad koncertem převzal Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český, koncert proběhne ve spolupráci s BOHEMIAN HERITAGE FUND a Českým národním symfonickým orchestrem.

Loňský benefiční koncert, který byl jednou z prvních akcí na podporu nových varhan do katedrály sv. Víta, významně pomohl k tomu, aby se tato iniciativa dostala do širokého povědomí. V pondělí 24. dubna tohoto roku pak podepsal pan kardinál Dominik Duka smlouvu s výrobcem nového nástroje panem Gerhardem Grenzingem, který je v dnešní době považován za jednoho znejlepších varhanářů. V současných dnech probíhá finalizace technického řešení nového nástroje  a započala jeho výroba.

K dnešnímu dni se podařilo v národní sbírce shromáždit více než 40 milionů korun od drobných přispěvatelů, až po velké firmy. Nové varhany zazní na západním kůru 27. října 2019, tedy u příležitosti prvního roku nového století naší republiky. Také se podařilo uskutečnit celou řadu akcí na podporu nových varhan zahrnující spuštění pomyslné adopce jednotlivých píšťal nového nástroje, o kterou je enormní zájem. Rok 100. výročí naší republiky pak bude znamenat velké vyvrcholení celé kampaně a přinese řadu akcí na podporu nových varhan. Koncerty, výstavy, soutěže ve školách nebo crowdfundigovou kampaň.

Program letošního koncertu bude poctou varhanám. V první části večera zazní zřídka hraný koncert pro dva varhaníky. Zaposloucháme se do vánočních melodií z baletu Louskáček Petra Iljiče Čajkovského, který bude následován již tradičně sonátou č. 13 Pavla Josefa Vejvanovského. První část uzavře Koncert D dur pro tři trubky, dva hoboje, tympány, smyčce a basso continuo Georga Phillipa Telemanna. V druhé části zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Sólových partů se ujmou Jana Šafář Doležílková (soprán), Václava Krejčí Housková (alt), Ondřej Kropík (tenor), Pavel Švingr (bas), Pavel Svoboda (varhany). Český národní symfonický orchestr bude řídit jeho šéfdirigrent Libor Pešek.