Bernsteinův Candide potřetí v České republice

V sobotu 10. června 2023 se na Nové scéně DJKT v Plzni odehraje premiéra operety Candide slavného amerického skladatele Leonarda Bernsteina, jenž se do povědomí českých diváků zapsal především jako autor legendárního muzikálu West Side Story.

Po Brně a Praze se jedná teprve o třetí české uvedení této operety vycházející ze stejnojmenné Voltairovy povídky o naivním mladíkovi a jeho cestě napříč zeměkoulí. Candide měl světovou premiéru v roce 1956 a od té doby byl několikrát přepracován a nesl i několik žánrových označení. Bernstein se spoluautory totiž dlouho balancovali mezi operetou a muzikálem a hledali příhodnou formu pro jevištní ztvárnění této filozofické novely.

02_Candide-media-1500pix-1016.jpg
  • Jan Maria Hájek, Daria Guliaeva, Jana Piorecká, Lumír Olšovský, Doubravka Součková

Bernstein v Candidovi překračuje všechny limity, které opereta ze svých žánrových principů má," říká režisér inscenace Tomáš Ondřej Pilař. „Je to naprosto strhující mozaika desítek různých hudebních stylů, které Bernstein vtipně a inteligentně kombinuje. Je to dílo energické, roztančené, intenzivní a zábavné, ale i nesmírně lidské a hluboké,“ dodává a upozorňuje na vysoké inscenační nároky této operetní komedie, protože děj se odehrává v mnoha odlišných prostředích měnících se rychlostí filmového střihu. „Příběh se točí kolem hledání ztraceného ráje – něčeho, co jsme v minulosti zažili, ale už se k tomu nemůžeme vrátit. My ten pomyslný ztracený ráj tématizujeme dětským světem, který vychází z estetiky 50. let, z doby prvních barevných hollywoodských filmů a téhle pastelové krásy,“ vysvětluje režisér. Ten také přizval ke spolupráci na vizuální stránce inscenace scénografa Petra Vítka a kostýmní návrhářku Evu Jiřikovskou.

03_Candide-media-1500pix-1465.jpg
  • Doubravka Součková, Miroslav Suda

Candide byl do repertoáru souboru opery DJKT vybrán záměrně, soubor se totiž každé dva roky věnuje jednomu titulu hudebně-zábavního divadla, většinou se však jedná o klasickou operetu. „Candide je operetou 20. století. Jednak jsme chtěli divákům nabídnout dílo vybočující z našeho současného repertoáru, jednak jsme je chtěli blíže seznámit s tvorbou tohoto geniálního skladatele, z jehož děl byl v Plzni uveden pouze muzikál West Side Story. A za třetí Candide se perfektně hodí do prostoru Nové scény,“ vysvětluje šéf souboru opery Jiří Petrdlík.

04_Candide-media-1500pix-1068.jpg
  • Jana Piorecká, Jakub Hliněnský

Děj operety se točí okolo mladíka Candida, jenž vyrůstá vychováván učencem Panglossem na zámku svého strýce barona Thunder-ten-tronckha. Poté, co se zamiluje do baronovy dcery a je ze zámku vyhnán, začíná jeho dlouhá dobrodružná cesta.

Celé Candidovo putování komentuje a v různých rolích doprovází filozof Pangloss, toho si v plzeňském nastudování zahraje dvojnásobný držitel Ceny Thálie a současný šéf plzeňského muzikálového souboru Lumír Olšovský. V titulní úloze diváci uvidí domácího sólistu Richarda Samka nebo Michala Bragagnola. Jeho lásku, baronovu dceru Cunegondu ztvární slovenská sopranistka Soňa Godarská nebo Doubravka Součková. V dalších rolích se objeví Tomáš Kořínek, Jakub Hliněnský, Jana Foff Tetourová, Venuše Zaoralová Dvořáková, Jana Piorecká, Zuzana Koś Kopřivová, Roman Krebs, Dalibor Tolaš, Jevhen Šokalo, Jan Ondráček a další.

Foto: Martina Root

Podcast