Blíží se Dny soukromých hradů a zámků s mottem „Naše historie – Vaše dědictví“

2023 Na památkových objektech, které jsou v majetku potomků starých šlechtických rodů, anebo novodobých majitelů ladí v těchto dnech programy na Dny soukromých hradů a zámků, které proběhnou o posledních květnovém víkendu ve 25. až 28. května 2023. A chystá se ledacos: Otevření běžně nepřístupných prostor, anebo speciální prohlídky, které povedou osobně majitelé.

Po zámku Chyše na Karlovarsku budou osobně provádět jak Vladimír Lažanský, tak jeho choť Marcela a návštěvníci si budou moci prohlédnout i rozsáhlé zámecké, kdysi hradní sklepy, které jinak nejsou přístupné. Součástí prohlídek bude i exkurze do zámeckého pivovaru spojená s nadstandardní ochutnávkou chyšského piva.

profimedia-0454192425 Karlova Koruna.jpg
  • Zámek Karlova Koruna (©Profimedia)

300 let zámku Karlova Koruna, 300 let historie rodiny Kinský! To vše během speciální prohlídky představí pokračovatel rodové linie, Francesco Kinský dal Borgo na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

„Rád bych návštěvníky seznámil se svým osobním příběhem spojeným s koupí, rozsáhlou, a nikdy nekončící opravou, hledáním cest, jak v současnosti smysluplně funkčně využívat budovy, které již ztratily svůj původní význam, a prozradil jim, jaké starosti a radosti přináší každodenní provoz,“ říká majitel zámku Hrádek u Sušice v Pošumaví Pavel Lejsek. „Samozřejmě návštěvníky seznámím i s historií hrádeckého zámku.“

„Dny otevřených dveří by měly v ideálním případě přiblížit veřejnosti jednotlivé historické objekty, ale také lásku, nadšení a starosti spojené s jejich vlastněním, rekonstrukcemi a každodenní údržbou,“ zamýšlí se Johanna Karenová, majitelka zámku a dvora Palupín na Jindřichohradecku, která rovněž bude osobně provádět, a dodává: „Ráda se po pětadvaceti letech rozsáhlých rekonstrukcí o tuto radost a úsilí s návštěvníky podělím.“

profimedia-0639740566 Blatná.jpg
  • Zámek Blatná (©Profimedia)

Na zámku Blatná na jihu Čech chystají na sobotu 27. května 2023 akci s názvem "Den jako sen - festival krásy, módy a bublinek". Po celý den budou probíhat prohlídky zámku, návštěvníci se ale také budou moci inspirovat nejnovějšími trendy na módních přehlídkách, které budou probíhat na nádvoří zámku, a prozkoumat krásné zámecké svatební prostory a tipy na svatební výzdobu. „Dámy i pánové se naučí tančit, budou popíjet bublinky prosecca a dopřejí si sklenku vína při prohlídce našich stánků krásy s nabídkou nehtových, kadeřnických a vizážistických služeb. Ve stáncích bude možné zakoupit krásné šperky, oblečení a kosmetiku. Kromě toho bude návštěvníky čekat povídání s psychoterapeutkou, která poradí, jak na vnitřní pohodu a klid,“ upřesňuje pokračovatel starobylého rodu Stephanos Germenis-Hildprandt.

Lákavý program vymysleli také na zámku rodu Colloredo-Mansfeld v Dobříši ve středních Čechách. „V rámci základního vstupného budou jako „bonus“ pro návštěvníky probíhat komentované prohlídky Francouzského parku,“ uvádí Daniela Vondráčková z návštěvnického centra. „Zájemci pak budou moci pokračovat prohlídkou Oranžérie, jejíž severní stěnu zdobí obnovená iluzivní malba, která je největší venkovní malbou ve střední Evropě. V Oranžérii je připraveno pět expozic: Interaktivní expozice Vody a Tajemného lesa, dále zámeckého zahradnictví, expozice o sochaři Františku Ignáci Platzerovi a v Galerii Emilie a Zdeňka Milerových se děti i dospělí dozví o životě slavného malíře krtečka, prohlédnou si jeho obrázky, budou si moci poslechnout dokumenty či pohádku Jak krtek ke kalhotkám přišel. Pro nejmenší návštěvníky bude nově otevřená herna této oblíbené postavičky s jeho kamarády.“

profimedia-0201099411 Dobříš.jpg
  • Zámek Dobříš (©Profimedia)

Mottem Dnů soukromých hradů a zámků je slogan "Naše historie, vaše dědictví" a jeho cílem je právě toto motto přiblížit široké veřejnosti. Jinými slovy, postarat se o to, aby některé z nejkrásnějších a nejzajímavějších historických domů, hradů a zámků, naší země mohl navštívit každý, aby mohl obdivovat jejich architekturu, seznámit se s jejich historií, a dokonce se setkat i s majiteli, kteří celý život pečují o to, aby se z těchto pozoruhodných nemovitostí mohly těšit i další generace návštěvníků. Všichni zmínění majitelé jsou členy Asociace majitelů hradů a zámků.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Zámek Chyše (©Profimedia)

Podcast