Blíží se unikátní světová premiéra Baletu Národního divadla HOLO HARMONIES

V jeden jediný den, v pátek 1. prosince uvede Balet Národního divadla ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem unikátní světovou premiéru představení Holo Harmonies, ve které propojí balet a nové technologie.

otvirak.jpg

Jedná se vlastně o trojí premiéru - novou choreografii proslulého italského choreografa Maura Bigonzettiho, vytvořenou přímo pro tanečníky Baletu Národního divadla. Dále o nově zkomponovaný elektronický soundtrack od Svena Helbiga v podání Stuttgartského komorního orchestru a konečně také o světovou premiéru animací Moritze Mayerhofera, které do inscenace vedle hologramů vnášejí filmový prvek.

04 holo_harmonies-13.jpg
  • HOLO HARMONIES (©2media.cz)

Stuttgartský komorní orchestr pod vedením ředitele Markuse Korselta je známý tím, že testuje a úspěšně posouvá umělecké a digitální hranice. Nejnovější projekt orchestru však zní jako science fiction: koncert a celovečerní balet, které se odehrávají paralelně na dvou místech vzdálených téměř šest set kilometrů. Premiéra se totiž odehraje ve stejný okamžik na dvou jevištích: tančit se bude ve Státní opeře v Praze a hrát ve Festspielhausu v Baden-Badenu. Prostřednictvím hologramového přenosu se ze dvou scén stane jediný prostor. Je tu však i další rovina. Tanečníci a hudebníci se budou pohybovat na animované scéně a splynou s ní. Tyto vizuální efekty jsou zčásti předpřipravené, zčásti budou reagovat na jevištní dění a očekávaná je i živá interakce.

HOLO HARMONIES nastavuje laťku vysoko ve všech směrech. Aby bylo možné kalibrovat pohled z každého sedadla zvlášť, byla hlediště obou sálů předem kompletně naskenována ve 3D. Příprava projektu trvala neuvěřitelné čtyři roky.

01 holo_harmonies_color-56.jpg
  • HOLO HARMONIES (©2media.cz)

HOLO HARMONIES

Choreografie: Mauro Bigonzetti
Hudba: Franz Schubert: Smyčcový kvartet č. 14 d moll, D 810, Smrt a dívka (úprava pro smyčcový orchestr)
Sven Helbig: prolog a intermezza (světová premiéra) – live electronics
Režie XR: Jana Günther
Režie animací: Moritz Mayerhofer
Celkový koncept: Jana Günther, Markus Korselt, Tobias Scherer
Koncept XR: Jana Günther, Tobias Scherer
Dirigent: Thomas Zehetmair
Účinkují: Balet Národního divadla a Stuttgartský komorní orchestr
Inscenace je realizována ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem.

Sponzorováno Ministerstvem zahraničních věcí Spolkové republiky Německo.

Světová premiéra: 1. prosince 2023, Státní opera Praha a Festspielhaus Baden-Baden

02 holo_harmonies-28.jpg
  • HOLO HARMONIES (©2media.cz)

Zdroj: TZ
Úvodní foto: HOLO HARMONIES (©2media.cz)

Podcast