Bohuslav Martinů opět naplní sály

Dny Bohuslava Martinů připravily bohatý program orchestrální a komorní hudby.

Festival, který nese jméno slavného poličského rodáka, se po roce vrací na koncertní pódia. Sál Martinů přivítá v listopadu a prosinci nejmladší interpretační generaci na soutěži Nadace B. Martinů i renomované hudebníky jako jsou klavírista Ivo Kahánek, violoncellista Michal Kaňka nebo klarinetistka Ludmila Peterková. Hostovat bude Moravská filharmonie Olomouc, Komorní filharmonie Pardubice, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Festival nabídne i úspěšné komorní soubory, klavírní Quasi Trio, Klavírní kvarteto Josefa Suka a smyčcový Apollon kvartet. Po loňské vynucené online podobě doufá pořadatel, Nadace B. Martinů, v obnovení tradičního průběhu. Má na co navazovat, festival letos slaví již 27. ročník.

„Dramaturgii letošního ročníku jsme koncipovali tradičně, chystáme orchestrální i komorní koncerty a představení laureátů soutěže,“ představuje program ředitel Nadace B. Martinů Jiří Hlaváč. Interpretační soutěž mladých hudebníků festival zahajuje a letos v ní soupeří obory zpěv a violoncello. Laureáti se veřejnosti představí na koncertě 28. listopadu. Loňský ročník soutěže musel být z důvodu uzavření škol přesunut až na letošní jaro, kdy se za přísných hygienických podmínek setkali hráči na dechové nástroje a cembalisté. Koncert vítězů proběhl pouze v online podobě. Vítězové trumpetista Walter Hofbauer a cembalista Jiří Havrlant a další laureáti se proto s posluchači setkají ještě letos 6. prosince na koncertě s pestrým programem od Bacha po současnost.

„Program festivalu letos dává velký prostor symfonické hudbě a symfonickým tělesům. Víme, jak těžkou situaci velké orchestry v posledních dvou letech měly a hraní na festivalu je dobrou příležitostí, především pro tři orchestry mimopražské,“ doplňuje dramaturg Ludvík Kašpárek. První orchestrální koncert 22. listopadu rozezní Dvořákovu síň Rudolfina tóny Martinů Koncertu pro dvoje housle a orchestr v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu vedeného Janem Kučerou a houslistů Vlastimila Kobrleho a Davida Pokorného. Koncert spolupořádaný Českým rozhlasem nabídne také dílo Oskara Nedbala a Petra Iljiče Čajkovského.

V sobotu 4. prosince přivítá Sál Martinů návštěvu z Olomouce. Moravská filharmonie přijede se svým šéfdirigentem Jakubem Kleckerem a zahraje Martinů Tre ricercari pro komorní orchestr. Specifický „martinůovský“ rukopis nese také Rhapsody-Concerto ve kterém orchestr přivítá violistu Pavla Nikla. Večer zakončí Italská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Slavnostní koncert 10. prosince je součástí oslav 75. výročí založení Akademie múzických umění v Praze. Lichtenštejnský palác, sídlo hudební fakulty, uvítá orchestr z Mariánských Lázní pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera s houslistou Jakubem Junkem, doktorandem HAMU, v Martinů Koncertantní suitě.

Dalším hostujícím orchestrem je Komorní filharmonie Pardubice. Pestrá dramaturgie večera 11. prosince provede posluchače od Mozarta až po Hurníka, otce i syna. Koncert otevře slavná předehra k Figarově svatbě a uzavře orchestrální skladba Leporelo Ilji Hurníka. Jeho syn Lukáš Hurník napsal pro klarinetistku Ludmilu Peterkovou Sturm und Drang pro klasicistní klarinet a orchestr. Z Martinů díla zazní krásná Serenáda pro komorní orchestr.

Festival také představí úspěšné komorní soubory. Program ze skladeb dvou českých velikánů – Smetany a Martinů – připravily na večer 1. prosince členky z klavírního Quasi Tria. Mladý soubor je držitelem cen za interpretaci Martinů ze soutěže Nadace BM i z rakouské International Sommerakademie. Skladby Martinů v kontextu dalších generací českých skladatelů zahraje 14. prosince Klavírní kvarteto Josefa Suka. Dramaturgie večera vedle sebe staví Martinů Klavírní kvartet, skladbu Ludus Viktora Kalabise a Klavírní kvartet patrona souboru, Josefa Suka.

Festival uzavře koncert členů správní a dozorčí rady Nadace B. Martinů, která festival pořádá. Členové jsou přední čeští interpreti a společně připravili program z díla Martinů, jeho pařížského učitele Alberta Roussela a současníka Paula Hindemitha. Klavírista Ivo Kahánek, violoncellista Michal Kaňka, klarinetista Jiří Hlaváč, flétnistka Žofie Šrámková a varhaník Michal Novenko složí úctu poličskému rodáku. Podpoří je smyčcový Apollon kvartet.

Foto: Archív Centra Bohuslava Martinů v Poličce

Podcast