Botticelli v kině

Cyklus filmů o umění pokračuje

Společnost Aerofilms přináší divákům další umělecké zážitky. V rámci svého cyklu Umění v kině připravilo setkání se třemi legendami. První velkou ikonou malířství, s kterou se mohou diváci pražských kin Aero, Bio oko a Světozor setkat v září, je Sandro Botticelli ve filmu Botticelli – Florencie a Medicejští.

Slavný italský malíř, o jehož životě, díle i době film pojednává, bývá považován za objevitele novodobé krásy. Jak už to tak ale s některými výtvarnými génii bývá, jeho sláva na sebe nechala pár století čekat. Botticelliho díla obdivují každý den tisíce lidí v muzeích a galeriích po celém světě. Inspiraci v něm přitom i po staletích nacházejí současní tvůrci, od malířů a módních návrhářů po fotografy, k nimž patří jména, jako je Terry Gilliam, Andy Warhol, Jeff Koons nebo Lady Gaga.

Fascinace Botticellim prostupuje časem, i když k jeho znovuobjevení došlo teprve relativně nedávno. Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi, jak se florentinský umělec původně jmenoval, totiž na více než 300 let po své smrti upadl v zapomnění. Byli to až v 19. století anglický výtvarný kritik John Ruskin a skupina malířů známá jako Prerafaelité, kdo mu začali vracet jeho význam.

Výjimečný Sandro Botticelli (1445-1510) byl více než kterýkoliv jiný umělec schopen do svých děl promítnout světla i stíny éry, která nebude nikdy zapomenuta. Od počátku své kariéry tvořil pod křídly mocné rodiny Medicejských a prosadil se jako tvůrce ideální krásy, která našla své maximální vyjádření v takových mimořádných dílech, jakými jsou Jaro či Zrození Venuše.

Ve snímku Botticelli – Florencie a Medicejští dostanou diváci příležitost nahlédnout do Florencie konce 15. století. Je to éra rozvoje a rozporu definované objevením Ameriky, spory s papežem a konflikty mezi místními zámožnými rodinami. Z města v ekonomickém a kulturním rozmachu se tehdy stává muzeum pod širým nebem. Takový New York v 80. letech období renesance.

Ve filmových snových sekvencích dokumentu se probouzejí obrazy živoucího místa spolu s Botticelliho mistrovskými kousky, Jarem a Zrozením Venuše. Do květu se tu dávají stovky různých druhů kvítí, pomněnky, vlčí máky, sedmikrásky i fialky, které pučí uprostřed nebesky perfektní zahrady. V ní nacházíme štíhlé postavy, jejichž ladné křivky budou ještě o staletí později určovat módní trendy a ideály krásy.

Dokumentem, který vznikl pod záštitou města Florencie, provází britský herec Stephen Mangan.

Podzimní série dokumentárních filmů z výtvarného světa pod názvem Umění v kině bude pokračovat snímkem Pompeje – Město hříchu a Raffael – Mladý génius.

Foto: Regista M Pianigiani_Autrice F Priori_Backstage Uffizi © Sky-Federica Belli

Podcast