Božský Čech vstupuje do kin. Dnes má premiéru snímek Il Boemo

Je příběhem syna pražského mlynáře, který se vydal za svým snem do Itálie a ve světovém centru opery ve druhé polovině 18. století dosáhl hvězdné kariéry.

Právě dnes vstupuje do kin snímek režiséra Petra Václava Il Boemo o osudech skladatele Josefa Myslivečka. Toto koprodukční životopisné drama je natočeno v italštině a představitelem hudebního skladatele a pražského rodáka je Vojtěch Dyk. Scény příběhu se odehrávají v Neapoli, v divadle San Carlo, které od první poloviny 18. století udávalo tón v opeře.

profimedia-0726088338 petr václav.jpg

profimedia-0574470052 il boemo 3.jpg

Hudbu k filmu natočil renomovaný soubor Collegium 1704 pod taktovkou svého šéfdirigenta a uměleckého vedoucího Václava Lukse. Hudba z filmu zazněla též na jednom z loňských podzimních koncertů tělesa v pražském Rudolfinu. Orchestr 11. listopadu 2021 nabídl program sestavený z vokálních i instrumentálních děl Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta a hostem byla sopranistka Simona Šaturová, která propůjčila ve filmu Il Boemo zpěvní hlas postavě Cateriny Gabrielliové, jedné z nejslavnějších pěvkyň druhé poloviny 18. století, která v Myslivečkových operách pravidelně vystupovala.

Snímek soutěžil na letošním 70. ročníku filmového festivalu ve španělském San Sebastiánu. Hlavní cenu festivalu Zlatou mušli sice nezískal, ale podle režiséra Václava je pro českou kinematografii velký úspěch už to, že byl vybrán do hlavní soutěže. Česká filmová a televizní akademie rozhodla, že snímek Il Boemo vyšle do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů.

profimedia-0731885543 il boemo 2.jpg

Dnešní premiéru filmu Il Boemo doprovází řada doprovodných akcí. Od 21. října bude v barokním Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí v Praze zpřístupněná výstava s názvem Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Její součástí budou vybrané kostýmy z filmu a projekce Myslivečkových árií, které štáb natáčel v plných délkách a které se ve snímku neobjeví. V rámci vernisáže 20. října bude pokřtěna monografie Daniela E. Freemana s názvem Il Boemo - Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka.

profimedia-0644733701 ul boemo kniha.jpg

Ještě před premiérou filmu na konci července vyšla reedice nahrávek Myslivečkových houslových koncertů. Komplet nahrála japonská houslistka Šizuka Išikawa. Na jaře příštího roku vyjde CD s hudbou, kterou pro film nahrál soubor Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem.

Collegium 1704 Petra Hajská.jpg

Foto Collegium 1704: Petra Hajská
Ostatní foto: Profimedia

Podcast