Brno potěší roztančená Popelka

Mahenovo divadlo se promění v snový svět

Posledním novým titulem této sezony Baletu Národního divadla Brno bude v pátek 13. května premiéra světoznámého baletu Sergeje Prokofjeva Popelka! V novém rodinném baletu Markéty Pimek Habalové uvidí diváci okouzlující příběh Popelky, která čelí závistivé Maceše a nevlastním sestrám. Vydejte se s Popelkou do čarovného světa vil a skřítků, kteří ji pomáhají na cestě za sny a za pravou láskou.

Z šesti baletních opusů Sergeje Prokofjeva, jedné z největších hudebních osobností 20. století, se dodnes hřejí na diváckém výsluní balety dva, legendární Romeo a Julie a pohádková Popelka. Ta patří k baletům, které nejsou sevřeny svěrací kazajkou původního choreografického provedení, a proto existuje řada slavných i pozoruhodných inscenací, které vznikají od 50. let 20. století dodnes. Každá generace choreografů uvádí „svoji“ Popelku, a Balet NdB nyní uvádí od roku 1953 již čtvrtou inscenaci. Popelka v režii a choreografii Markéty Pimek Habalové se vrací na jeviště Národního divadla Brno po dlouhých čtyřiceti letech.

Markéta Pimek Habalová je absolventkou Taneční konzervatoře Brno. Po absolutoriu se v roce 1996 stala členkou Baletu NdB, od sezony 2008 byla demisólistkou, v současnosti je baletní mistryní (2019). Jako pedagožka a choreografka spolupracuje s Taneční konzervatoří Brno od roku 2010. Choreografii se věnuje od roku 1997. Pro repertoár Baletu NdB již vytvořila choreografie Bonsoir Brel pro letní scénu na Špilberku, Rhapsody in Blue v rámci baletního večera Kontrasty a Silvestrovské jezero labutí, odlehčenou verzi světoznámého titulu. Ve všech choreografiích ukázala kromě osobitého pohybového slovníku i skvělý smysl pro taneční humor a režijní nápaditost, které vedly k jejímu oslovení pro spolupráci na baletu Popelka.

Na nové inscenaci se výtvarně podílela známá česká jména spojená s divadelní tvorbou. David Janošek (výprava). Popisuje své inspirační zdroje: ,,Největší inspirací při tvorbě scénografie k baletu Popelka mi byl prostor snu a noci. Nekonečnost nebe a hloubka temně modrého světa snů, noční oblohy, měsíce, hvězd…“ popisuje Janošek svou inspiraci pro vytvoření scény. Diváci uvidí na scéně také jak vypadá Popelčin domov, Princův zámek, ale i kouzelný les, kde bydlí skřítci a jiné čarovné bytosti.

U kostýmů dominuje elegance spojená s hravostí a kouzly. Jejich autorem je český tanečník, bývalý šéf uměleckého souboru Laterny Magiky a výtvarník, Pavel Knolle, který se podle vlastních slov nechal unášet vzájemnou energií inscenačního týmu a krásnou pohádkou, fantazií bez limitů. Kostýmy odrážejí charakter jednotlivých postav a jsou nedílnou součástí jevištního dění.

A pro koho je balet Popelka určený? ,,Myslím, že bude pro všechny, kdo mají rádi pohádkové příběhy a šťastné konce, tančené a hrané naživo, jak se teď říká live. Zkuste přijít a uvěřit, že laskavost a dobré srdce ještě pořád vítězí. Ať už jste malí, nebo velcí,“ uvádí Pimek Habalová.

Foto: Ctibor Bachratý

Podcast