Být umělcem není jednoduché ani pohodlné, pokud jste opravdoví a pravdiví

Centrum současného umění DOX otevřelo výstavu čínského umělce a aktivisty vystupujícího pod pseudonymem Badiucao.

Šestatřicetiletý karikaturista žijící v australském exilu se prostřednictvím tvorby kriticky vyjadřuje na adresu politické situace v Číně. Výstava nazvaná MADe IN CHINA je k vidění na evropském kontinentě teprve po druhé. Po Itálii představuje Baudiuca Česká republika. Problém s otevřením jeho výstavy vyjádřilo den před vernisáží Čínské velvyslanectví v Praze.


Podrobnosti přináší Zuzana Filípková:

DSC_8372.jpg

DOX kontaktovalo přímo kulturní oddělení ambasády ČLR s tím, že pokud výstavu otevřou, poškodí to výrazně česko-čínské vztahy. „ Jsme soukromou institucí a nikdo nemůže ohrozit naše výstavní plány. Výstava je otevřená a zůstane v Doxu až do konce srpna,“ řekla na vernisáži výstavy její kurátorka a programová ředitelka Doxu Michaela Šilpochová. Podobná situace vznikla před rokem v italské Brescii, kde se čínská vláda rovněž snažila zrušit Badiucovu výstavu. „Je to po druhé, kdy se čínská vláda stala jakýmsi spolukurátorem výstavy, a tím to jí děkujeme,“ dodala s dávkou sarkasmu kurátorka tohoto projektu v Itálii Elettra Stamboulis.

DSC_8374.jpg

Badiucao odešel do Austrálie v roce 2009. V Melbourne pracoval jako učitel na základní škole, kde vytvořil své první satirické kresby. Několik let se skrýval pod maskou a nejvíce aktivní byl na sociálních sítích. V roce 2018 pracoval v Berlíně jako asistent celosvětově proslaveného čínského umělce Aj Wej-weje, který byl i jeho mentorem a vzorem v uměleckém světě.

DSC_8373 ok.jpg

Svou identitu odhalil Badiucao před třemi lety v den výročí masakru na náměstí Nebeského klidu při uvedení dokumentu China´s Artful Disident. Ten máte mimo jiné možnost vidět i na výstavě v Centru současného umění DOX.

DSC_8396 ok.jpg

Připravila: Zuzana Filípková
Foto: Archív DOXu

Podcast