Carmina burana a Radek Baborák

2.5.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zařadil do probíhající 84. koncertní sezóny mimořádný koncert, který se uskuteční 9. května ve Smetanově síni. Zahraje na něm v sólovém koncertu Radek Baborák, a to v hornovém koncertu Antonia Rosettiho. Dále zazní Orffova Carmina burana s Pražským filharmonickým sborem, Kühnovým dětským sborem a skvělými sólisty – s Marií Fajtovou, Petrem Nekorancem a Jiřím Rajnišem. Dirigovat bude Rastislav Štúr.

Tento koncert byl primárně určen abonentům FOK jako poděkování za pochopení a trpělivost při rušení koncertů v důsledku uzavření Smetanovy síně, které se jich v březnu 2019 dotklo. Vstupenky jsou však od konce března v prodeji pro všechny další zájemce o tento mimořádný zážitek.

Francesco Antonio Rosetti se původně jmenoval František Antonín Rössler. Podařilo se mu s jeho hudbou uspět v zahraničí. Svůj italský pseudonym začal používat v 70. letech 18. století ve službách v Bavorsku. Ve své době dokonce patřil mezi nejčastěji hrané skladatele, jeho koncerty pro lesní roh údajně inspirovaly samotného Mozarta. „Vybral jsem si tento koncert, protože ho mám rád, i když není nijak jednoduchý – třeba v porovnání s koncerty Wolfganga Amadea Mozarta. Můžete se těšit na kadenci ke druhé větě, kterou jsem napsal speciálně pro toto provedení.“ řekl Radek Baborák.

Ó štěstěno, jsi jak luna, jsi proměnlivá, někdy rosteš, jindy ubýváš… Sílu textů, které pocházejí z 11. – 13. století, vyjadřuje Carl Orff ve své – dnes již velice populární – kantátě Carmina burana kontrastem posílené sekce bicích nástrojů a něžných hlásků dětského sboru. Také sóla jsou pozoruhodná, zejména v tomto hvězdném obsazení. „Na part pečené labutě se opravdu těším, je to neuvěřitelně exponovaný part, je nezapomenutelný,“ uvedl Petr Nekoranec.