Carmina Burana s FOK

16.6.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK uzavře v předposledním červnovém týdnu svou 81. koncertní sezónu. Taková slavnostní chvíle si žádá velkolepý hudební kus, proto dramaturgie FOK sáhla po Orffově kantátě Carmina burana. Na koncertech 22. a 23. června ji doplní suita z opery Růžový kavalír Richarda Strausse. V pěveckých sólech se představí česko-německé trio Lucie Silkenová, Felix Rumpf a Martin Petzold. Dirigovat bude hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen, který nahradil původně ohlášeného Zdeňka Mácala.

„Koncertní sezóna končí. Přesněji řečeno, nekončí zcela, toto je však poslední program zakomponovaný do ucelených abonentních řad určených našemu stálému publiku. Právě to mám v tuto chvíli na mysli. Také díky němu a tomu, jak hojně do Smetanovy síně přichází, můžeme právě končící koncertní sezónu hodnotit jako úspěšnou. Přeji mu i nám všem příjemný večer a mnoho radosti z objevování, protože v hudbě FOK je stále co objevovat!“ podotkl ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka.

Carmina burana Carla Orffa je zhudebněním stejnojmenné sbírky, na niž skladatel narazil v antikvariátu ve Würzburgu. „Knížku jsem získal na Zelený čtvrtek roku 1934. Když jsem ji otevřel, padl mi hned na první stránce do očí obraz Štěstěny otáčející kolem života. A pod ním verše ‚O Fortuna / velut Luna / statu variabilis‘. Úplně mě to vzalo,“ svěřil se skladatel. Kantáta má podtitul „světské zpěvy pro sóla a sbor s doprovodem nástrojů a magických obrazů“ a je určená třem sólistům, dvěma sborům a taneční skupině. Na koncertech FOK se vypjatých sborových partů ujmou Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor.