Červená v kině

30.8.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Příští týden vstoupí do českých kin dokumentární film Olgy Sommerové o světoznámé operní pěvkyni a herečce, jedné z největších osobností české kultury 20. a 21. století, Soně Červené. Stane se tak v rámci Týdne se Soňou Červenou, který začíná 7. září. 

Snímek s prostým názvem Červená je odrazem vzpomínek umělkyně a historickým dokumentem o důležitých momentech její cesty i některých milnících dějin minulého století. Ukazuje fantastickou životní cestu ženy, jež si navzdory nepřízni osudu dokázala vybudovat oslňující kariéru, která je odrazem kulturní historie posledních sedmdesáti let. Plejáda umělců, s nimiž spolupracovala, začíná Janem Werichem, pokračuje přes Herberta von Karajana, Rafaela Kubelíka, Maria del Monaco až k Robertu Wilsonovi, Lou Reedovi či Tomu Waitsovi. Ještě před premiérou film zaznamenal první úspěchy, například v Karlových Varech se mezi diváky stal nejoblíbenějším českým filmem festivalu, a to včetně hraných snímků. 

Snímek bude hned od distribuční premiéry 7. září legálně k dispozici online na portálu Aerovod.cz. Vybrané projekce filmu budou osobně doprovázet Soňa Červená i Olga Sommerová. Již 5. září tak budou obě umělkyně k dispozici pro diskusi s diváky na předpremiéře v brněnském Univerzitním kině Scala. Následující den 6. září se zúčastní veřejné premiéry v pražském kině Světozor. Dále se na ně mohou těšit návštěvníci kin v Benešově, Velkých Přílepech či Hradci Králové.